Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Zwycięstwo - recenzja - EGMONT

Rosyjska agresja na Ukrainę w każdym z nas odbiła swoje piętno. Każdy z nas w jakiś sposób przeżywał to co działo i dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nic dziwnego zatem, że znalazły się osoby, które uczucia te przelały na karty komiksu. Tak powstał zbiór komiksowych opowieści „Zwycięstwo”. Znajdziemy tutaj dziewięć mniej lub bardziej znanych historii ze wschodniego frontu. Przypomnimy sobie np. postaci fikcyjne jak „Duch Kijowa”, który napawał strachem rosyjskich lotników, zobaczymy przygodę traktorka, który holował czołg, weźmiemy udział w obronie Wyspy Węży czy też poznamy drogę kradzionej lodówki na tereny Syberii. Każda z opowieści ma inny wydźwięk, styl artystyczny, ton wydarzeń. Znajdziemy tutaj zarówno trochę baśni, fantastyki jak i realnej walki. Oczywiście każdy z komiksów ma wydźwięk propagandowy czego oczywiście należało się spodziewać po tego typu tytule. Znajdziemy tutaj propagandowe historie ku pokrzepieniu serc, obrazujące bohaterską walkę z najeźdźcą, jak i ośmies

Harleen - Egmont

 


Historię Harley Quinn mogliśmy poznać wielokrotnie z różnych źródeł np. komiksów czy też serialu Batman: The Animated Series. . Dlatego też, gdy usłyszałem o komiksie Harleen, zastanawiałem się czy potrzebujemy tego tytułu. Tak, potrzebujemy ;)

Historia rozpisana na trzy tomy przedstawia nam powolny upadek doktor psychologii Harleen Quinzel oraz narodziny morderczej i psychopatycznej Harley Quinn. Widzimy stopniową przemianę głównej bohaterki, to co i kto miało wpływ na jej spostrzeganie świata i przede wszystkim Jokera. I mimo, że przemiana postępuje powoli, to jest po prostu fascynująca. Historia mnie pochłonęła, niezwykłą przyjemnością było poznawanie przeżyć panny Harleen, jej obaw, przemyśleń nad obecną sytuacją. Miłym akcentem było również ukazanie wpływu wydarzeń toczących się wokół głównej historii jak spotkania z Batmanem, trudna sytuacja w policji Gotham czy wypadek Harveya Denta i jego konsekwencje. Wszystko to miało wpływ na główną bohaterkę, jej odbierania rzeczywistości i interpretowanie wydarzeń w stosunku do sytuacji i postawy Jokera. Dla mnie komiks ten jest genialnym rysem psychologicznym postaci Harleen i Harley, tytuł przejrzyście pokazuje nam co wpłynęło na przemianę postaci, jaki udział miał w nim sam Joker oraz to jak przemiana ta była trudna dla pani doktor.

Kolejnym pozytywnym aspektem tego tytułu jest szata graficzna. Napisać, że ten komiks jest piękny to nic nie napisać. Grafiki idealnie obrazują klimat wydarzeń i stanu postaci znajdujących się w danej scenie. Odcienie szarości, krwista czerwień, wyblakłe barwy, wszystko idealnie pasuje do koncepcji przedstawianej w danym momencie historii podczas przeżyć bohaterów. Kolorystyka pozwala nam jeszcze lepiej przeżyć i odczuć powagę, moc i tragizm wydarzeń. Ewidentnie widać, że Stjepan Sejic przemyślał każdy kadr, każdą scenę komiksu i idealnie zgrał tekst z grafiką. Dzięki temu historia teoretycznie już znana, może być przeżywana na nowo.


Komiks Harleen to świetny tytuł zarówno pod względem treści jak i szaty graficznej. Niezależnie czy jesteście fanami uniwersum Batmana, czy raczej stronicie od tego świata, tytuł ten pochłonie Was bez reszty, a kolejne etapy historii będą dla was niezwykłym doznaniem. Ten komiks po prostu TRZEBA przeczytać!

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń