Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Potwór z Bagien. Zielone piekło - recenzja

  Temat wpływu człowieka na naszą planetę, jej degradację i powolną śmierć jest ostatnio bardzo popularny. Został on również poruszony przez Jeffa Lemire w komiksie “Potwór z Bagien: Zielone piekło”.  Koniec Ziemi zbliża się coraz bardziej, a resztki ocalałych starają sie przeżyć na ostatnich skrawkach suchej ziemi. Niewątpliwie to ludzkość doprowadziła do tego stanu rzeczy dlatego Parlamenty Zieleni, Czerwieni i Rozkładu postanawiają rozprawić się z resztą ocalałych. Wysyłają w tym celu monstrum, któremu może przeciwstawić się jedynie Potwór z Bagien, który sam kiedyś służył Zieleni. “Potwór z Bagien: Zielone piekło” to kolejny tytuł z serii Black Label, czyli serii o treściach dla dorosłych. I to nie bez powodu, fabuła jest pełna przemocy, śmierci i grozy. Walki są brutalne i dynamiczne. Bez problemu można odczuć, że ich wynik przesądzi o istnieniu ludzi, widzimy, że nie jest to jedna z wielu kolejnych potyczek, po których życie będzie toczyć się dalej. Fabuła może nie jest bardzo sk

The Terrifics

 



          W 2018 r. DC otworzyło nową linię wydawniczą ,,The New Age of DC Heroes". Jej punktem wyjścia był, zbierający dobre noty, event ,,Dark Nights: Metal" (niedawno wydany w Polsce jako ,,Batman: Metal"). Wydawnictwo postanowiło zaprezentować cały szereg ,,świeżych" bohaterów -  Damage (podejście DC do Hulka), The Silencer (kobieta-Punisher; z tego, co pamiętam, zdążyła nawet zaliczyć epizodzik w 7. sezonie ,,Arrow"), Sideways (wygląda jak Spider-Man), The Terrifics (o nich za chwilę!), The Curse of Brimstone, The Immortal Men, New Challengers, The Unexpected... Linia zakończyła swój żywot 1 września br. wraz z 30., ostatnim zeszytem ,,The Terrifics".

          Kim są ,,The Terrifics"? Pierwsze co przychodzi na myśl (i co można ,,wygooglować" nawet w polskojęzycznym Internecie) to – DC zrobiło swoją wersję Marvelowskiej Fantastycznej Czwórki! Ograniczenie się jednak do takiej informacji byłoby zrównaniem perełki z błotem. ,,The Terrifics" to bynajmniej nie słaby plagiat, a członkowie tego zespołu to nie kalki ,,Fantastic Four" (choć podobieństw nie da się ukryć). Przy wnikliwszych poszukiwaniach można też znaleźć artykuł stawiający tezę, że ,,The Terrifics" to najlepszy komiks DC... którego nie czytasz! (vide: https://comicbook.com/dc/news/the-terrifics-dc-comics-issue-25-choose-your-own-adventure/)

          Zespół The Terrifics tworzą – Mister Terrific (trzeci największy umysł na świecie), Plastic Man (!), Metamorpho (Człowiek-Żywiołak) oraz Phantom Girl (potomkini Phantom Girl z Legionu Superbohaterów). Ich historia zaczyna się wraz z Misterem Terrific'iem, który pragnąc pomóc Metamorpho i Plastic Manowi... ,,wpada" wraz z nimi do Mrocznego Multiwersum. Tam odnajdują zagubioną Phantom Girl i razem wpadają na ślad pozostawiony przez Toma Stronga (,,The Terrifics" przywróciło dla DC, tego stworzonego przez Alana Moore'a pod koniec lat 90., bohatera!).

          Za pierwsze 14 zeszytów odpowiadał przede wszystkim Jeff Lemire, wspomagany przez kilku innych twórców. W warstwie fabularnej jego runu dostajemy – nieźle prowadzoną, wielowątkową, przygodówkę z Doktorem Dreadem jako głównym złym (Dread to takie połączenie Doktora Dooma z Sędzią Dredd'em - z ciekawym originem), sprawnie budowane relacje między postaciami (wątków rodzinnych też nie brak), odwiedzanie różnych zakątków Multiwersum DC oraz ciekawy wątek relacji Mistera Terrific'a z, pochodzącą z alternatywnej Ziemi, Mrs.Terrific... Run Lemire zbierał pozytywne recenzje i ciepłe opinie fanów; poprzeczka dla kolejnego zespołu kreatywnego została więc postawiona wysoko...

          Od 15. zeszytu serię przejął Gene Luen Yang... I nie tylko nie spuścił z tonu, ale i... rozpoczął jazdę bez trzymanki. Zespołowi The Terrifics przyszło mierzyć się z uzyskującą samoświadomość sztuczną inteligencją, Bizarro (podczas tych zmagań Bohaterowie cofali się do lat 90., korzystając nawet z ,,Mega-Zorda", lat. 80., zaglądając na Woodstock, aż wreszcie stali się dziećmi i znaleźli się w pętli czasowej!), czy demonami (przy tej okazji autor przedstawił też szerszą grupę bohaterów: T-Council). Yang rozwija relację Mr. i Mrs. Terrific, wprowadzając nieco filozoficzno-teologicznych rozważań; nie boi się też łamać czwartej ściany!... do tego stopnia, że zeszyt 25. to rzadko spotykana konstrukcja ,,stwórz swoją własną historię" – z różnymi, alternatywnymi scenariuszami (to naprawdę trzeba sprawdzić)!

          Warto też dodać, że pomimo zmieniających się rysowników, cała seria odznacza się wysokim poziomem artystycznym. ,,The Terrifics" są rysowani po prostu ładnie.

          Szkoda, że przyszło nam pożegnać się z The Terrifics. Sam finałowy zeszyt sprawiał wrażenie na siłę skróconego... Linia ,,The New Age of DC Heroes" pewnie przepadnie bez śladu, ale zespół Mistera Terrifica stanowić będzie wyjątek (świadczy o tym choćby fakt, że ,,The Terrifics" ,,przeżyli" inne tytuły aż o kilkanaście zeszytów). ,,The Terrifics" to seria, którą szczerze polecam. Kto wie, może nawet kiedyś pojawi się po polsku? Póki co, zostaje mi spojrzeć w górę (bo tam od ostatniego zeszytu rezydują Terrifics) i krzyknąć ,,Go, Terrifics! Go!"...



 

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń