Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Propozycja dżentelmena" julia Quinn

      „Propozycja dżentelmena” to trzecia część serii Bridgertonów. Opowiada o miłosnych rozterkach drugiego z braci – Benedicta. W ekranizacji Netflixa ta część została pominięta. Jako trzecia zostanie opowiedziana historia Colina i Penelope znana z książki „Miłosne tajemnice”.     Benedict Bridgerton to młodszy brat wicehrabiego Bridgertona – Anthony'ego. Przynależność do szanowanej i majętnej rodziny pozwala mu cieszyć się beztroskim i swobodnym życiem a brak tytułu oszczędza mu obowiązków i odpowiedzialności za rodzinę.     Sophie Beckett to nieślubna córka hrabiego Gunningwortha, którą on przyjął pod swój dach jako wychowankę. Kiedy hrabia żeni się powtórnie a później umiera Sophie zostaje zdegradowana przez macochę do roli służącej. Jej jedyną szansą na zaznanie odrobiny szczęścia jest sekretny udział w balu maskowym u Bridgertonów. Tam poznaje Benedicta. A kiedy nawiązuje się między nimi pewna nić porozumienia Sophie musi spieszyć do domu, aby zdążyć wrócić przed swoją macoc

Gdzie dawniej śpiewał ptak - Kate Wilhelm - Rebis


Seria „Wehikuł czasu” jak do tej pory nie zawiodła mnie ani razu i pozwoliła poznać klasyki naukowego sci-fi. Dlatego z chęcią sięgnąłem po kolejny tytuł Domu Wydawniczego Rebis.

„Gdzie dawniej śpiewał ptak” autorstwa Kate Wilhelm to wizjonerska opowieść przedstawiająca społeczność, która staje na skraju unicestwienia ludzkości. Powody katastrofy nie są bliżej określone, wiemy jednak, że jednym z nich jest skażenie środowiska. Potencjalnym sposobem na przetrwanie wydaje się być klonowanie ludzi. Entuzjastami takiego rozwiązania jest m.in. rodzina Sumnerów, która w swoim ośrodku ma prowadzić badania nad wprowadzeniem klonów „w życie”.

Jak się później okazuje, mimo pierwszych sukcesów, nie wszystko idzie po myśli ludzi. Klony budują własną społeczność, o odmiennych zasadach i celach niż „pierwowzór”.

Historia podzielona jest na trzy rozdziały. W każdym z nich narratorem jest inna osoba, jednak wszyscy w jakiś sposób są ze sobą powiązani. Pozwala nam to spojrzeć na temat klonowania i jego konsekwencji z trzech różnych perspektyw. Powieść pokazuje nam również, czym może zakończyć się zabawa w Boga oraz, że natura potrafi nas zaskoczyć i podążyć zupełnie innym torem niż przewidywaliśmy. Poza tym autorka bardzo mocno skupiła się na kwestii indywidualizmu jednostki. Pierwsza część powieści ukazuje jej zanik, tworzenie się inteligencji zbiorowej, w której jednostki „chore” muszą być usunięte. Pozostałe dwie części to wybijanie się jednostek i przedstawienie wyższości indywidualizmu.

„Gdzie dawniej śpiewał ptak” to powieść pełna głębi, przemyśleń i przekazu. Pokazuje nam, że wszystko ma swoje konsekwencje, często trudne do przewidzenia i brzemienne w skutkach.

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń