Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Sługa Cesarstwa" Adam Przechrzta

         Przed nami trzeci tom uwielbianego cyklu Materia Secunda - „Sługa Cesarstwa”. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl Materia Secunda to kontynuacja cyklu Materia Prima, który również składa się z trzech książek.     Całość opowiada głównie o losach polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i carskiego oficera Aleksandra Samarina. Wydaje się, że stoją po dwóch stronach barykady, jednak łączy ich to, że obaj są ludźmi odważnymi i pełnymi honoru. Kiedy zagrożenie ze strony theokataratos rośnie Olaf i Samarin łączą siły i współpracują, aby chronić ludność. Współpraca przeradza się w szczerą przyjaźń. Niestety na skutek nieprzewidzianych zdarzeń Olaf zostaje przeniesiony do innego świata, który przywodzi na myśl Chiny z czasów wielkich cesarstw. I tu zaczyna się cykl Materia Secunda. W tym świecie magia jest o wiele bardziej rozwinięta a polityczne intrygi, szpiegostwo i walki o wpływy są na porządku dziennym. Zainteresowanych odsyłam do bardziej szczegółowych recenzji „Sługi Krwi” i „

"Zbrodnia wigilijna" Georgette Heyer

 

    Jeśli mam być szczera, i to na wstępie, to ta książka całkowicie mnie przerosła – według mnie bardzo ciężko jest przez nią przebrnąć. Dałam radę, ale nie bawiłam się dobrze, wręcz marzyłam, aż dobrnę do zakończenia, by sprawdzić, czy moje przypuszczenia są zasadne – a były. Może „Zbrodnia wigilijna” jest dla czytelników, którzy bardziej siedzą w klasykach zagadek kryminalnych? Mam nadzieję, że znajdzie się grupa odbiorców, która ją doceni.

    Sama zapowiedź miażdżąco mnie zachęciła, więc może dlatego odczuwam bardzo duży niedosyt. Święta Bożego Narodzenia w starej rezydencji, tam spora grupa osób i morderstwo właściciela tej nieskromnej posiadłości. Wielu podejrzanych, stary sknera, ogromny majątek do odziedziczenia, zamknięty na klucz pokój i trup – świetne prawda? Tylko próba rozwikłania tego potwornego zabójstwa całkowicie mnie zabiła. Przez pierwsze sto stron kompletnie nic się nie dzieje, a goście Nathaniela – właściciela Lexham Manor wciąż rozmawiają o tym samym. Istne flaki z olejem. Kiedy już dochodzimy do momentu, w którym odnajdujemy martwego bogacza, akcja wcale się nie rozkręca. Liczyłam na to i to bardzo, i zawiodłam się. Pojawia się oczywiście inspektor ze Scotland Yardu, który ma niezwykle trudne zadanie, bo wszyscy mają coś ukrywać i każdy ma wzbudzać ogromną nieufność – tylko, że ja od razu trafiłam, kto dokonał tego najgorszego. Byłam zaskoczona, bo bezustannie myliłam ze sobą postaci i musiałam się mocno skupić nad tym, kto jest kim. 

    Liczyłam na świetny klimat, na interesującą historię i mocne rozwiązanie zagadki, a dostałam bardzo męczące i powolne spotkanie z twórczością autorki. Jest mi troszkę z tym źle, bo wydanie przepiękne, zapowiedź cudowna! Sam fakt, że sięga się po to w okresie Bożego Narodzenia, by wzmocnić doznania też przyciąga, może tym większy wydaje się zawód, kiedy idzie nie po myśli Czytelnika.  


Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.



 

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń