Przejdź do głównej zawartości

Polecane

“Catwoman. Samotne Miasto” - recenzja - EGMONT

“Jedna z najpełniejszych, tętniących życiem i najlepiej przemyślanych opowieści z Gotham City w ostatnim czasie… potencjalny współczesny klasyk”. - SKTCHD “Kiedy komiks naprawdę działa, jest w nim nienamacalna magia… czułem ją przez całą lekturę tego cudownego komiksu. 10/10” - Comics Bookcase Za “najlepszy, osadzony w Gotham, komiks ostatnich lat” ,dzieło Chianga uznał także Michał Chudoliński z Gotham w Deszczu (wspominał o tym w wywiadzie dla nas - Wywiad z Michałem Chudolińskim ) Ja, na wstępie, przyznam - “Catwoman. Samotne Miasto” to komiks bardzo dobry… ale z tym “współczesnym klasykiem” czy “10/10” bym nie przesadzał. ;-) Cliff Chiang to ciekawy autor, który przemierzył drogę… zasadniczo odwrotną do innych twórców. Zaczynał jako zastępca redaktora DC Comics… by zostać ilustratorem. “Catwoman. Samotne Miasto” to w pełni jego dzieło - sam przygotował scenariusz, dialogi oraz rysunki. Od tego ostatniego może rozpocznijmy - rysunki Chianga są na wysokim poziomie; miło patrzyło się

"Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne" praca zbiorowa, Otto Penzler

 


    Czas przygotowań świątecznych, to okres pełen radosnego wyczekiwania i gorączkowych przygotowań, od których miło jest się czasem oderwać. W tym celu dobrze sięgnąć po ciekawą lekturę, a jeszcze lepiej po taką ze Świętami w tle. Zbiór kryminalnych opowiadań opracowanych przez Otto Penzlera zdecydowanie sprawdzi się w tej roli.

    Redaktor serwuje nam aż dwadzieścia osiem opowiadań różnych autorów. Znanych wszystkim: sir Arthura Conan Doyle'a i Agathy Christie, ale też mniej popularnych, jak Mary Roberts Rinehart, Meredith Nicholson, czy Max Allan Collins, by wymienić tylko kilku. Zaserwowane opowiadania są zgrabnie posegregowane na tradycyjne, zabawne, sensacyjne, niesamowite i te z Sherlockiem Holmesem. Każde z nich jest opatrzone krótkim wprowadzeniem, w którym Otto Penzler przybliża sylwetkę i dokonania każdego autora, co umiejętnie buduje nastrój.

    Jak można się spodziewać w opowiadaniach akcja rozgrywa się w czasie okołoświątecznym, jednak to chyba jedyny element, który łączy wszystkie te historie. Każde kolejne opowiadanie zaskakuje czymś nowym. Czasem jest to nieprzewidywalny finał, nietypowa forma, czarujący nastrój lub rozbrajający humor.

    Szczególnie miło wspominam lekturę opowiadania Meredith Nicholson - „Święty Mikołaj na opak”. To zabawna historia o złodzieju, który próbuje zacząć życie porządnego człowieka i nawet mu się to udaje. Do czasu, gdy skuszony widokiem wystającej z kieszeni książeczki czekowej postanawia ją ukraść. Jak wiadomo okazja czyni złodzieja. Niespodziewany ciąg zdarzeń wpędza go w coraz większe kłopoty, które jednak, za sprawą małego Szkraba, dobrze się kończą. To bardzo optymistyczna opowieść, doskonale pasująca do Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to różne cuda mogą się przecież zdarzyć.

    Godne polecenia są również opowiadania z wątkiem detektywistycznym. Oczywiście nie mogło zabraknąć w nich Herkulesa Poirot i Sherlocka Holmesa, któremu poświęcono tu aż pięć opowiadań. Niestety nie sposób omówić każdą historię, jednak zdecydowanie każdą warto polecić. Ze względu na spore zróżnicowanie, każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. W moim przypadku zaledwie jedno opowiadanie oceniam na słabe. Pozostałe trzymają znakomity poziom, dlatego też chętnie wrócę do lektury tej książki przed kolejnymi Świętami. Z pełna odpowiedzialnością polecam „Świąteczne tajemnice”, zwłaszcza tym, którzy lubią rozwiązywać zagadki.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń