Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Propozycja dżentelmena" julia Quinn

      „Propozycja dżentelmena” to trzecia część serii Bridgertonów. Opowiada o miłosnych rozterkach drugiego z braci – Benedicta. W ekranizacji Netflixa ta część została pominięta. Jako trzecia zostanie opowiedziana historia Colina i Penelope znana z książki „Miłosne tajemnice”.     Benedict Bridgerton to młodszy brat wicehrabiego Bridgertona – Anthony'ego. Przynależność do szanowanej i majętnej rodziny pozwala mu cieszyć się beztroskim i swobodnym życiem a brak tytułu oszczędza mu obowiązków i odpowiedzialności za rodzinę.     Sophie Beckett to nieślubna córka hrabiego Gunningwortha, którą on przyjął pod swój dach jako wychowankę. Kiedy hrabia żeni się powtórnie a później umiera Sophie zostaje zdegradowana przez macochę do roli służącej. Jej jedyną szansą na zaznanie odrobiny szczęścia jest sekretny udział w balu maskowym u Bridgertonów. Tam poznaje Benedicta. A kiedy nawiązuje się między nimi pewna nić porozumienia Sophie musi spieszyć do domu, aby zdążyć wrócić przed swoją macoc

"Dżinn" Graham Masterton

 


 „Dżinn” to druga powieść Grahama Mastertona wydana po raz pierwszy w 1977 roku. Ten brytyjski pisarz jest znany przede wszystkim ze swych horrorów i thrillerów. Za swoje powieści otrzymał liczne nagrody a jego książki wydano w 27 milionach egzemplarzy.
    
    Dżinny to demony żywiołów świata arabskiego. Ludzie od zawsze starali się je poskromić i wykorzystać ich moc do własnych celów. Jeden z najpotężniejszych czarnoksiężników – Ali Baba – zdołał uwięzić Czterdziestu Grabieżców Życia zyskując niesamowitą potęgę. Pamięć o tej potędze, ale i grozie, z biegiem lat niemal uległa zatarciu. Dla wielu prawdziwa historia stała się zwykłą straszną opowieścią. Tylko nieliczni przekazywali sobie informację o tym, co się wydarzyło naprawdę. Kiedy Max Greaves podczas jednej ze swoich podróży biznesowych do Persji natrafił na ceramiczny dzban z dziwnym rysunkiem koni i błękitnych kwiatków, wiedział, że ma przed sobą tajemniczy Dzban Dżinnów. Mityczny przedmiot zdolny obdarzyć prawdziwą potęgą tego kto zdoła nad nim zapanować. Opętany myślą o spełnieniu wszystkich swych marzeń budzi uśpione w Dzbanie zło. Dżinn nie daje się jednak poskromić i po śmierci Maksa szuka kolejnej ofiary, którą wykorzysta by odzyskać wolność.

    Na początek muszę się przyznać, że pierwszy raz zetknęłam się z powieścią tak bardzo nasyconą mitologią i kulturą arabską. Było to dla mnie ciekawe i ożywcze doświadczenie, które uświadomiło mi jak wiele niesamowitych historii z tego świata czeka na poznanie. Choć książka ta ma już ponad 40 lat sprawia wrażenie współczesnej. Opisana historia zawiera mocne momenty zwłaszcza w kwestii opisów cierpień jakie dżinny fundują ludziom, którzy z nimi zadarli. Atmosfera strachu i nieuniknionej grozy udziela się czytelnikowi.
    
    Mimo niewątpliwie ciekawego pomysłu i barwnego tła, leniwa narracja była jak łyżka dziegciu w beczce miodu. Chwilami akcja toczyła się bardzo wolno a w sytuacjach kiedy oczekiwałam zawrotnego tempa następowało niezrozumiałe wyhamowanie. Odebrałam to jako zmarnowany potencjał. Do tego dość naiwne zachowania bohaterów i jakby niedostrzeganie (lub wypieranie) ewidentnych znaków i mamy przepis na rozczarowanie. Na osłodę nadmienię, że zakończenie, choć szybkie, wywarło na mnie dobre wrażenie. Było zaskakujące, krwawe, bez happy endu. Czyli takie jakie powinno być w horrorze.

    Konkludując lektura warta poświęcenia kilku wieczorów a moje uwagi prawdopodobnie wynikają z tego, że jako czytelnicy, czy widzowie, dzisiaj boimy się innych rzeczy nić 40 lat temu.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu REBIS.

Zobacz również:
- "Dzieci zapomniane przez Boga" Graham Masterton

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń