Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Rok szarańczy" Terry Hayes

      „Rok szarańczy” to powieść, na którą czekałam ponad trzy lata. Terry Hayes zaskarbił sobie mój podziw „Pielgrzymem” i od tamtej pory zdecydowanie częściej sięgam po pozycje o szpiegowskiej i terrorystycznej tematyce. Nadal uważam, że na tym polu Terry Hayes nie ma sobie równych.     „Rok szarańczy” w dużym skrócie opowiada o tym jak jeden z agentów specjalnych od Regionów Niedostępnych wyrusza na misję, której celem jest zdobycie informacji o planowanym ewenemencie – groźnym zdarzeniu terrorystycznym o globalnym zasięgu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nasz bohater wpada w ręce przywódcy Armii Czystych, który powinien był zginąć w zamachu rakietowym. Jako jeniec poznaje bardzo ważne informacje, które mogą ocalić wiele istnień, dlatego robi wszystko by przeżyć i uciec. Nie będę zdradzać więcej szczegółów żeby nie psuć zabawy, ale mogłabym bardzo długo opowiadać o tej książce.     Podobnie jak „Pielgrzym” tak i ten tytuł to dość spora gabarytowo książka na kilka wieczorów. I p

Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie - tom 2 Miód poezji

 


Po udanej lekturze pierwszego tomu „Niesamowitych mitów i legend nordyckich” z ochotą zabrałem się za drugą część. W tomie zatytułowanym „Miód poezji” autor przedstawia nam historię wyprawy Odyna na ziemie olbrzyma Suttunga oraz zdobycia cudownego napoju – tytułowego Miodu poezji.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu jestem zachwycony warstwą edukacyjną komiksu. Pierwsza strona to Havamal, Pieśń najwyższego, a konkretnie siedem zwrotek opisujące wcześniej wspomnianą wyprawę oraz epizod miłosny z Gunnlod. Kolejne trzy strony to dogłębna i rzeczowa analiza dwóch wersji mitu o Gunnold i Miodzie poezji. Bardzo doceniam tą część zeszytu, autor ukazuje nam jak kształtowały się owe mity, co miało wpływ na ich ostateczny kształt. Gołym okiem czuć tutaj fascynację nordyckimi wierzeniami i kulturą oraz chęć przekazania o nich wiedzy.

Dalsze strony to komiksowa, szczegółowa adaptacja wiedzy, którą poznaliśmy chwilę wcześniej. Dowiadujemy się, jakich podstępów musiał użyć Odyn by zdobyć upragniony Miód oraz do czego owy bóg jest zdolny, aby osiągnąć swój cel. W porównaniu z pierwszym tomem mamy tutaj więcej wydarzeń, krwi i walki. Jednak nadal kluczem i głównym celem komiksu jest ukazanie charakteru nordyckich bogów.

„Miód poezji” utrzymuje ton i styl pierwszego tomu. Niezmiennie czuć, że głównym celem autora jest przekazanie wiedzy, co bardzo mnie cieszy. Liczę, że seria będzie się dalej rozwijać i będę mógł poznać kolejne nordyckie mity w takiej formie.

Dziękuję autorowi za udostępnienie komiksu do recenzji.

Obecnie na kickstarterze trwa kampania trzeciego tomu: Tom 3

Niesamowite mity i legendy nordyckie:

Tom 1 – https://www.pokojgeeka.pl/2021/07/niesamowite-mity-i-legendy-nordyckie.html

Wywiad z autorem - https://www.pokojgeeka.pl/2020/08/wywiad-marek-mandzinski-autor-komiksu.html

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń