Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chwała klanom. Narady w kiltach - recenzja

  „Chwała klanom. Narady w kiltach” to prosta i szybka gra karciana, w której liczy się spryt i umiejętność planowania. Gracze dokładają karty i żetony, rywalizując o zdobycie jak najlepszych wyników na koniec partii. Zasady są bardzo proste, co czyni ją idealną dla rodzin, młodszych oraz początkujących graczy. Rozgrywka wymaga jednak kombinowania – trzeba uważnie obserwować przeciwników i podejmować ryzyko, by maksymalizować swoje szanse. Ciekawym elementem jest system żetonów, które decydują o przydziale kart na koniec gry. Dzięki temu każda decyzja ma znaczenie, a zabawa jest pełna interakcji. Losowość może czasem utrudnić zadanie, ale daje też okazję do sprytnego manewrowania. Gra jest bardzo ładnie wydana, z klimatycznymi ilustracjami i szkockim akcentem. Niestety, w pudełku jest trochę „powietrza”, ale sama zawartość nadrabia jakością. „Chwała klanom” to świetny wybór na szybkie rozgrywki w gronie rodziny czy znajomych. Jest prosta, dynamiczna i wciągająca – idealna do kolekc...

Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie - tom 2 Miód poezji

 


Po udanej lekturze pierwszego tomu „Niesamowitych mitów i legend nordyckich” z ochotą zabrałem się za drugą część. W tomie zatytułowanym „Miód poezji” autor przedstawia nam historię wyprawy Odyna na ziemie olbrzyma Suttunga oraz zdobycia cudownego napoju – tytułowego Miodu poezji.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu jestem zachwycony warstwą edukacyjną komiksu. Pierwsza strona to Havamal, Pieśń najwyższego, a konkretnie siedem zwrotek opisujące wcześniej wspomnianą wyprawę oraz epizod miłosny z Gunnlod. Kolejne trzy strony to dogłębna i rzeczowa analiza dwóch wersji mitu o Gunnold i Miodzie poezji. Bardzo doceniam tą część zeszytu, autor ukazuje nam jak kształtowały się owe mity, co miało wpływ na ich ostateczny kształt. Gołym okiem czuć tutaj fascynację nordyckimi wierzeniami i kulturą oraz chęć przekazania o nich wiedzy.

Dalsze strony to komiksowa, szczegółowa adaptacja wiedzy, którą poznaliśmy chwilę wcześniej. Dowiadujemy się, jakich podstępów musiał użyć Odyn by zdobyć upragniony Miód oraz do czego owy bóg jest zdolny, aby osiągnąć swój cel. W porównaniu z pierwszym tomem mamy tutaj więcej wydarzeń, krwi i walki. Jednak nadal kluczem i głównym celem komiksu jest ukazanie charakteru nordyckich bogów.

„Miód poezji” utrzymuje ton i styl pierwszego tomu. Niezmiennie czuć, że głównym celem autora jest przekazanie wiedzy, co bardzo mnie cieszy. Liczę, że seria będzie się dalej rozwijać i będę mógł poznać kolejne nordyckie mity w takiej formie.

Dziękuję autorowi za udostępnienie komiksu do recenzji.

Obecnie na kickstarterze trwa kampania trzeciego tomu: Tom 3

Niesamowite mity i legendy nordyckie:

Tom 1 – https://www.pokojgeeka.pl/2021/07/niesamowite-mity-i-legendy-nordyckie.html

Wywiad z autorem - https://www.pokojgeeka.pl/2020/08/wywiad-marek-mandzinski-autor-komiksu.html

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń