Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie - tom 2 Miód poezji

 


Po udanej lekturze pierwszego tomu „Niesamowitych mitów i legend nordyckich” z ochotą zabrałem się za drugą część. W tomie zatytułowanym „Miód poezji” autor przedstawia nam historię wyprawy Odyna na ziemie olbrzyma Suttunga oraz zdobycia cudownego napoju – tytułowego Miodu poezji.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu jestem zachwycony warstwą edukacyjną komiksu. Pierwsza strona to Havamal, Pieśń najwyższego, a konkretnie siedem zwrotek opisujące wcześniej wspomnianą wyprawę oraz epizod miłosny z Gunnlod. Kolejne trzy strony to dogłębna i rzeczowa analiza dwóch wersji mitu o Gunnold i Miodzie poezji. Bardzo doceniam tą część zeszytu, autor ukazuje nam jak kształtowały się owe mity, co miało wpływ na ich ostateczny kształt. Gołym okiem czuć tutaj fascynację nordyckimi wierzeniami i kulturą oraz chęć przekazania o nich wiedzy.

Dalsze strony to komiksowa, szczegółowa adaptacja wiedzy, którą poznaliśmy chwilę wcześniej. Dowiadujemy się, jakich podstępów musiał użyć Odyn by zdobyć upragniony Miód oraz do czego owy bóg jest zdolny, aby osiągnąć swój cel. W porównaniu z pierwszym tomem mamy tutaj więcej wydarzeń, krwi i walki. Jednak nadal kluczem i głównym celem komiksu jest ukazanie charakteru nordyckich bogów.

„Miód poezji” utrzymuje ton i styl pierwszego tomu. Niezmiennie czuć, że głównym celem autora jest przekazanie wiedzy, co bardzo mnie cieszy. Liczę, że seria będzie się dalej rozwijać i będę mógł poznać kolejne nordyckie mity w takiej formie.

Dziękuję autorowi za udostępnienie komiksu do recenzji.

Obecnie na kickstarterze trwa kampania trzeciego tomu: Tom 3

Niesamowite mity i legendy nordyckie:

Tom 1 – https://www.pokojgeeka.pl/2021/07/niesamowite-mity-i-legendy-nordyckie.html

Wywiad z autorem - https://www.pokojgeeka.pl/2020/08/wywiad-marek-mandzinski-autor-komiksu.html

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń