Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Rok szarańczy" Terry Hayes

      „Rok szarańczy” to powieść, na którą czekałam ponad trzy lata. Terry Hayes zaskarbił sobie mój podziw „Pielgrzymem” i od tamtej pory zdecydowanie częściej sięgam po pozycje o szpiegowskiej i terrorystycznej tematyce. Nadal uważam, że na tym polu Terry Hayes nie ma sobie równych.     „Rok szarańczy” w dużym skrócie opowiada o tym jak jeden z agentów specjalnych od Regionów Niedostępnych wyrusza na misję, której celem jest zdobycie informacji o planowanym ewenemencie – groźnym zdarzeniu terrorystycznym o globalnym zasięgu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nasz bohater wpada w ręce przywódcy Armii Czystych, który powinien był zginąć w zamachu rakietowym. Jako jeniec poznaje bardzo ważne informacje, które mogą ocalić wiele istnień, dlatego robi wszystko by przeżyć i uciec. Nie będę zdradzać więcej szczegółów żeby nie psuć zabawy, ale mogłabym bardzo długo opowiadać o tej książce.     Podobnie jak „Pielgrzym” tak i ten tytuł to dość spora gabarytowo książka na kilka wieczorów. I p

"Zapomniany żołnierz" Guy Sajer

 


Gdyby książkę "Zapomniany żołnierz" dało się zamknąć w kilku słowach, to pasowałby tutaj cytat samego autora - " ... Przekazać z jak największą siłą wyrazu krzyki dochodzące z rzeźni". Jeśli komuś wstąpienie do armii jawi się jako interesujące doświadczenie to lojalnie uprzedzam - tylko umarli widzieli koniec wojny.

Guy Sajer jako 15-latek z radością wstępuje do niemieckiego wojska, a niedługo potem zostaje przydzielony do elitarnej dywizji Grossdeutschland. W latach 1942-45 bierze udział m.in w bitwach pod Charkowem, Biełgorodem i Woroneżem, jednak kampania na froncie wschodnim nieodwracalnie odciska na nim makabryczne piętno. Początkowa idealizacja wojny zamienia się w jej potępienie, okraszone dosadnymi opisami wszelkich krwawych scen. Guy Sajer stworzył naturalistyczną, do bólu prawdziwą relację z piekła, którego doświadczył na własnej skórze. Wszystkie opisy uderzają nas niczym obuchem, wywołując poczucie beznadziei i bezsensu tej całej nieludzkiej potworności jaka dokonywała się w czasie II wojny światowej. Pomimo całej okropności, wrodzona empatia zmusza nas do chłonięcia każdej strony i współczucia bohaterowi, gdy przemierzając tą pełną udręczenia drogę staje się wrakiem człowieka.

Co prawda można kwestionować prawdomówność autora, ponieważ w przedstawionym natłoku wydarzeń nie sposób było zapamiętać takiej ilości szczegółów, więc z pewnością cześć relacji musiała zostać ubarwiona/wymyślona, jednak nie zmienia to faktu, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów tematyki wojennej. A także dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na cierpienie innych - znajdą go tutaj pod dostatkiem.

Dziękujemy za egzemplarz książki Wydawnictwu Rebis. 

Źródło zdjęcia: empik.com


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń