Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Krasnoludy tom 9. Droh z Bractwa Wykluczonych - recenzja

  Świat Akwilonu to potężna, epicka mozaika fantasy, stworzona przez francuskich scenarzystów Jean-Luca Istina i Nicolasa Jarry’ego – autorów, którzy potrafią tchnąć nowe życie w klasyczne motywy fantasy. Tym razem w nasze ręce trafia opowieść o Drohu, synu legendarnego buntownika, który staje przed trudnym wyborem: walczyć o wolność Wykluczonych czy szukać dla siebie innej drogi. Za scenariusz odpowiada – jak zawsze w przypadku „Krasnoludów” – Nicolas Jarry, a rysunki wyszły spod ręki Jeana-Paula Bordiera. Droh to bohater ukształtowany przez los i wolę ojca – Oorama, przywódcy wielkiego buntu Wykluczonych, krasnoludów odrzuconych ze społeczeństwa i zepchniętych na margines. To rolnicy, hodowcy, pozbawieni praw i godności – niemalże niewidzialni dla wyższych kast krasnoludzkiej społeczności. Po śmierci ojca Droh opuszcza dom i rusza na koniec świata, by zdobyć wojenne szlify i wrócić jako przywódca powstania. Ale świat, do którego wraca, nie jest tak jednoznaczny. Nie wszyscy chcą ...

"Zapomniany żołnierz" Guy Sajer

 


Gdyby książkę "Zapomniany żołnierz" dało się zamknąć w kilku słowach, to pasowałby tutaj cytat samego autora - " ... Przekazać z jak największą siłą wyrazu krzyki dochodzące z rzeźni". Jeśli komuś wstąpienie do armii jawi się jako interesujące doświadczenie to lojalnie uprzedzam - tylko umarli widzieli koniec wojny.

Guy Sajer jako 15-latek z radością wstępuje do niemieckiego wojska, a niedługo potem zostaje przydzielony do elitarnej dywizji Grossdeutschland. W latach 1942-45 bierze udział m.in w bitwach pod Charkowem, Biełgorodem i Woroneżem, jednak kampania na froncie wschodnim nieodwracalnie odciska na nim makabryczne piętno. Początkowa idealizacja wojny zamienia się w jej potępienie, okraszone dosadnymi opisami wszelkich krwawych scen. Guy Sajer stworzył naturalistyczną, do bólu prawdziwą relację z piekła, którego doświadczył na własnej skórze. Wszystkie opisy uderzają nas niczym obuchem, wywołując poczucie beznadziei i bezsensu tej całej nieludzkiej potworności jaka dokonywała się w czasie II wojny światowej. Pomimo całej okropności, wrodzona empatia zmusza nas do chłonięcia każdej strony i współczucia bohaterowi, gdy przemierzając tą pełną udręczenia drogę staje się wrakiem człowieka.

Co prawda można kwestionować prawdomówność autora, ponieważ w przedstawionym natłoku wydarzeń nie sposób było zapamiętać takiej ilości szczegółów, więc z pewnością cześć relacji musiała zostać ubarwiona/wymyślona, jednak nie zmienia to faktu, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów tematyki wojennej. A także dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na cierpienie innych - znajdą go tutaj pod dostatkiem.

Dziękujemy za egzemplarz książki Wydawnictwu Rebis. 

Źródło zdjęcia: empik.com


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń