Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

"Zapomniany żołnierz" Guy Sajer

 


Gdyby książkę "Zapomniany żołnierz" dało się zamknąć w kilku słowach, to pasowałby tutaj cytat samego autora - " ... Przekazać z jak największą siłą wyrazu krzyki dochodzące z rzeźni". Jeśli komuś wstąpienie do armii jawi się jako interesujące doświadczenie to lojalnie uprzedzam - tylko umarli widzieli koniec wojny.

Guy Sajer jako 15-latek z radością wstępuje do niemieckiego wojska, a niedługo potem zostaje przydzielony do elitarnej dywizji Grossdeutschland. W latach 1942-45 bierze udział m.in w bitwach pod Charkowem, Biełgorodem i Woroneżem, jednak kampania na froncie wschodnim nieodwracalnie odciska na nim makabryczne piętno. Początkowa idealizacja wojny zamienia się w jej potępienie, okraszone dosadnymi opisami wszelkich krwawych scen. Guy Sajer stworzył naturalistyczną, do bólu prawdziwą relację z piekła, którego doświadczył na własnej skórze. Wszystkie opisy uderzają nas niczym obuchem, wywołując poczucie beznadziei i bezsensu tej całej nieludzkiej potworności jaka dokonywała się w czasie II wojny światowej. Pomimo całej okropności, wrodzona empatia zmusza nas do chłonięcia każdej strony i współczucia bohaterowi, gdy przemierzając tą pełną udręczenia drogę staje się wrakiem człowieka.

Co prawda można kwestionować prawdomówność autora, ponieważ w przedstawionym natłoku wydarzeń nie sposób było zapamiętać takiej ilości szczegółów, więc z pewnością cześć relacji musiała zostać ubarwiona/wymyślona, jednak nie zmienia to faktu, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów tematyki wojennej. A także dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na cierpienie innych - znajdą go tutaj pod dostatkiem.

Dziękujemy za egzemplarz książki Wydawnictwu Rebis. 

Źródło zdjęcia: empik.com


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń