Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Potwór z Bagien. Zielone piekło - recenzja

  Temat wpływu człowieka na naszą planetę, jej degradację i powolną śmierć jest ostatnio bardzo popularny. Został on również poruszony przez Jeffa Lemire w komiksie “Potwór z Bagien: Zielone piekło”.  Koniec Ziemi zbliża się coraz bardziej, a resztki ocalałych starają sie przeżyć na ostatnich skrawkach suchej ziemi. Niewątpliwie to ludzkość doprowadziła do tego stanu rzeczy dlatego Parlamenty Zieleni, Czerwieni i Rozkładu postanawiają rozprawić się z resztą ocalałych. Wysyłają w tym celu monstrum, któremu może przeciwstawić się jedynie Potwór z Bagien, który sam kiedyś służył Zieleni. “Potwór z Bagien: Zielone piekło” to kolejny tytuł z serii Black Label, czyli serii o treściach dla dorosłych. I to nie bez powodu, fabuła jest pełna przemocy, śmierci i grozy. Walki są brutalne i dynamiczne. Bez problemu można odczuć, że ich wynik przesądzi o istnieniu ludzi, widzimy, że nie jest to jedna z wielu kolejnych potyczek, po których życie będzie toczyć się dalej. Fabuła może nie jest bardzo sk

"Zapomniany żołnierz" Guy Sajer

 


Gdyby książkę "Zapomniany żołnierz" dało się zamknąć w kilku słowach, to pasowałby tutaj cytat samego autora - " ... Przekazać z jak największą siłą wyrazu krzyki dochodzące z rzeźni". Jeśli komuś wstąpienie do armii jawi się jako interesujące doświadczenie to lojalnie uprzedzam - tylko umarli widzieli koniec wojny.

Guy Sajer jako 15-latek z radością wstępuje do niemieckiego wojska, a niedługo potem zostaje przydzielony do elitarnej dywizji Grossdeutschland. W latach 1942-45 bierze udział m.in w bitwach pod Charkowem, Biełgorodem i Woroneżem, jednak kampania na froncie wschodnim nieodwracalnie odciska na nim makabryczne piętno. Początkowa idealizacja wojny zamienia się w jej potępienie, okraszone dosadnymi opisami wszelkich krwawych scen. Guy Sajer stworzył naturalistyczną, do bólu prawdziwą relację z piekła, którego doświadczył na własnej skórze. Wszystkie opisy uderzają nas niczym obuchem, wywołując poczucie beznadziei i bezsensu tej całej nieludzkiej potworności jaka dokonywała się w czasie II wojny światowej. Pomimo całej okropności, wrodzona empatia zmusza nas do chłonięcia każdej strony i współczucia bohaterowi, gdy przemierzając tą pełną udręczenia drogę staje się wrakiem człowieka.

Co prawda można kwestionować prawdomówność autora, ponieważ w przedstawionym natłoku wydarzeń nie sposób było zapamiętać takiej ilości szczegółów, więc z pewnością cześć relacji musiała zostać ubarwiona/wymyślona, jednak nie zmienia to faktu, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów tematyki wojennej. A także dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na cierpienie innych - znajdą go tutaj pod dostatkiem.

Dziękujemy za egzemplarz książki Wydawnictwu Rebis. 

Źródło zdjęcia: empik.com


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń