Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności - recenzja

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności to zaskakująca, ale w pełni udana mieszanka dwóch światów – disneyowskich kaczek i superbohaterskiego multiwersum. Jason Aaron, uznany scenarzysta komiksów, zgrabnie nawiązuje do klasyków Carla Barksa i Dona Rosy, tworząc opowieść pełną ukłonów w stronę fanów zarówno kaczkych przygód, jak i Marvela. To ciekawy eksperyment, który, choć mógł wydawać się ryzykowny, ostatecznie wypada świetnie. Fabuła koncentruje się na Dziesięciocentówce Nieskończoności – niezwykłym artefakcie, który prowadzi Sknerusa przez różne alternatywne rzeczywistości. W każdej z nich McKwacz spotyka swoje alternatywne wersje, a całość prowadzi do typowo superbohaterskiego starcia. Historia jest prosta, dynamiczna i lekka, ale jednocześnie dostarcza mnóstwa frajdy dzięki licznym odniesieniom do klasyki i nostalgicznej atmosferze. Warstwa wizualna to absolutny majstersztyk. Pięciu artystów stworzyło spójne, kolorowe i szczegółowe ilustracje, które świetnie oddają kli...

"Na krawędzi otchłani" Bernard Minier



"Na krawędzi otchłani"
Bernard Minier
Dom Wydawniczy REBIS

Na początku przyznam się, że wcześniej nie miałem żadnej styczności z twórczością Bernarda Miniera. Nie wiedziałem, czego się spodziewać po jego stylu pisania. Sama fabuła wydawała się intrygująca i bardzo na czasie przez wzgląd na tematykę sztucznej inteligencji i zaawansowanych nowinek technologicznych. Zapraszam do recenzji, by wiedzieć czy warto zapoznać się z tą książką.

Jednym z głównych wątków jest stworzenie idealnego cyfrowego asystenta dla każdego. Ma on być perfekcyjny i wiedzieć więcej o nas niż my sami. Ma nam doradzać i mówić wprost co powinniśmy robić ze swoim życiem. Już ten krótki opis może sugerować z czym mamy do czynienia. Technologia, która ma za nas prowadzić życie, oraz fanatyzm pracowników, którzy widzą jak technika wybiera z kim mamy się przyjaźnić czy umawiać na randki – to tematy przewodnie. Dla mnie to jest niesamowicie klimatyczne i przerażające. Wizja jest naprawdę możliwa i realna, więc tym bardziej brawo dla autora jak świetnie poruszał się po tej tematyce i dodawał różne opinie bohaterów.

Równolegle z tym wątkiem, prowadzona jest sprawa brutalnych zabójstw kobiet. Wszystkie pracowały dla firmy, która prowadzi badania dotyczące powyższego asystenta. Oba wątki są ze sobą sprawnie połączone, a kolejne problemy i zabójstwa są dobrze wyeksponowane. Do samego końca nie można być pewnym kto jest zabójcą, a ostatni akt książki pokazuje jak sprytnie autor połączył wszystko w spójną całość i podkreślił cały ten wpływ technologii na nasze poczynania. Jest to ważne zwłaszcza, gdy patrzymy na szerszy kontekst sprawy -do tej technologii  dostęp może mieć każdy, a jej ogólny rozwój rodzi pytania: czy to dobrze czy źle, że taka technologia jest z nami?

Uważam to dzieło za świetny thriller, który wciąga od początku do końca. Poszczególni bohaterowie są interesujący i mają wiele do zaoferowania zarówno charakterem jaki i wiarygodnym osadzeniem swojej przeszłości. Jak wyżej pisałem, wątek technologii jest dla mnie bardzo trafnie przedstawiony, jednocześnie autor daje nam też szansę na własne przemyślenia co do tej sprawy. Książkę polecam wszystkim fanom kryminałów z intrygującą fabułą.

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie książki do recenzji.

Źródło zdjęcia: https://www.rebis.com.pl/pl/book-na-krawedzi-otchlani-bernard-minier,SCHB09638.html
 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń