Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Magowie, tom 2: Eragan. Recenzja

  No, to po raz kolejny udajemy się do Świata Akwilonu! Przyznam, że przegapiłem tom 1, więc “Eragan” to moje pierwsze zetknięcie się z serią “Magowie”. W tomie 2 serii głównym bohaterem jest młody czarodziej o imieniu Eragan, który, mimo swojej niecierpliwości i lekkomyślności, emanuje autentycznością. Jego niebezpieczne eksperymenty z magią prowadzą do kolejnych przygód, które w finale zaskakują swoją konkluzją. Śledzimy losy Eragana i jego towarzyszy, którzy wyruszają do siedziby Zakonu Cieni, co zwiastuje wiele niebezpieczeństw i tajemnic. Jednym z mocnych punktów tej części jest szczegółowe wprowadzenie do magicznych run, co nadaje światu przedstawionemu większą głębię i wiarygodność. Niemniej jednak, niektóre wątki fabularne wydają się być powielaniem schematów znanych z innych serii, co może nieco osłabić świeżość tej historii (Nicolas Jarry, który w “Krasnoludach” nieraz sięga do długich partii opisowych tutaj jest jednak nieco bardziej powściągliwy). Eragan, mimo wszystko, jak

Wywiad: Marek Mandziński - autor komiksu Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie  Zapraszamy do wywiadu z Markiem Mandzińskim, autorem komiksu Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie. 

  1. Powiedz nam coś o sobie, czym zajmujesz się na co dzień. - Od 8 lat mieszkam w Anglii, tutaj pracuję i tworzę. W planach mam powrót do Polski, ale dopiero za dwa lata. Na co dzień pracuję w firmie reklamowej, a po pracy jako hobby projektuję gry planszowe. Każdą wolną chwilę w ciągu ostatnich 2 lat poświęciłem na stworzenie właśnie tej serii komiksów opartych na mitologii nordyckiej.

  2. Skąd i kiedy pojawiła się u Ciebie pasja do komiksów – Muszę się przyznać, że całkiem niedawno i wciąż traktuję to jako hobby. Wszystko zaczęło się od projektowania gier planszowych, kart do gier planszowych i postaci. Jakieś 3 lata temu zacząłem pracować nad grą planszową na podstawie mitologii nordyckiej. Szukałem sposobu, by wprowadzić gracza w klimat dawnej Skandynawii i do tego idealnie nadał się komiks. Tak powstał pierwszy pomysł stworzenia komiksu na podstawie mitologii nordyckiej. Na początku miała to być jedna książka w twardej oprawie z ilością około 200 stron, ale w miarę pisania scenariusza, (nie mogę tutaj nie wspomnieć o autorce scenariusza i świetnie zapowiadającej się pisarce Annie Mazurkiewicz) nie chcąc pominąć żadnego z ważnych mitów, zrobiło się tych stron ponad 800. Tak więc powstał plan stworzenia całej serii komiksów na podstawie mitów skandynawskich.

  3. Czym zainteresowała Cię mitologia nordycka? - Chyba tym, że bogowie skandynawscy wraz ze swoimi wadami i słabościami niewiele różnią się od nas samych. A ich przygody? Pamiętam dokładnie swoje myśli na ich temat kiedy pierwszy raz je przeczytałem: „ Kto miał aż tak zryty łeb żeby wymyślić takie historie?”.

  4. Powiedz nam trochę o twoim komiksie „Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie” - Na samym początku muszę powiedzieć, że nasz komiks nie jest dedykowana dla najmłodszych czytelników. Cała seria NIESAMOWITE MITY I LEGENDY NORDYCKIE to zbór ułożonych w chronologicznej kolejności mitów pełnych magii, radości, ekscytujących przygód, ale również okrucieństwa i przemocy. Opisując historie bogów Nordyckich za pomocą ilustracji i zawartych w nich surowych dialogów staraliśmy się jak najwierniej oddać ducha dzieła islandzkiego poety i historyka Snorriego Sturlusona (żyjącego w latach 1179–1241) który to jako pierwszy spisał mity skandynawskie w formie pieśni 1215 -1223. I to właśnie na podstawie jego dzieła pod tytułem Edda powstał nasz komiks.

  5. Na ile części czy zeszytów planujesz tę serię komiksów? - Na obecną chwilę 20 zeszytów Jesteśmy na etapie pracy nad drugim zeszytem, więc wszystko może jeszcze ulec zmianie.

  6. Rozumiem fascynację mitami nordyckimi, ale wydaje mi się, że jest stosunkowo niewiele materiałów źródłowych na ten temat. Czy nie zniechęcało Cię to? W końcu o wiele więcej informacji można znaleźć na temat bogów greckich czy rzymskich. - Tak to prawda, materiałów jest znacznie mniej szczególnie w j. polskim co jest naprawdę smutne, bo mitologia nordycka jest równie ciekawa jak np. grecka . Zaczynając swoją przygodę z mitami opierałem się gównie na wydaniach polskich. Jednak w miarę coraz większego zagłębiania się w temat zmuszony byłem szukać wersji anglojęzycznych i ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że wcale nie jest ich tak mało. Wręcz przeciwnie, w Wielkiej Brytanii mity nordyckie cieszą się bardzo dużą popularnością i można znaleźć tutaj naprawdę dużo ich opracowań.

  7. .Jakie jeszcze trudności poza ilością materiałów źródłowych napotkałeś przy tworzeniu tego komiksu? - Nie mogę powiedzieć, że w ogóle napotkaliśmy na jakieś wielkie trudności. Założyliśmy od początku, że ma być to komiks bardzo wiernie przedstawiający pradawną Skandynawię, więc sporo czasu zajmuje nam odtwarzanie stroi, uzbrojenia, architektury itp. a to wszystko zabiera czas. Więc chyba taką największą rzeczą, z którą walczymy jest czas.

  8. Co zdecydowało o tym sposobie fundacji komiksu? - Coronavirus i to wszystko co się z tym wiąże. Komiks w założeniach miał zostać wydany w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Niestety lock down zmienił nasze plany, a w zasadzie przesuną je w terminie. Pomyśleliśmy więc , że może tak po prostu miało być, że pierwsze egzemplarze mają trafić w ręce polskich czytelników. Ale czy tak się stanie to zależy od tego, czy komiks zostanie sfinansowany na polskiej platformie crowdfundingowej. W ciągu najbliższych 2 tygodni rusza również nasza kampania w wersji anglojęzycznej komiksu na Amerykańskiej platformie Kickstarter.

  9. Jak długo trwały prace od samego pomysłu do startu kampanii? - Od samego pomysłu stworzenia takiej serii komiksów do startu kampanii na wspieram.to minęło ponad dwa lata.

  10. Czy po wydaniu komiksów o mitach nordyckich planujesz inne serie? Szczególnie mity słowiańskie mogłyby cieszyć się dużym zainteresowaniem. - To trochę dalekie wybieganie w przyszłość zwłaszcza , że tak naprawdę nie wiemy czy nasza seria komiksów przypadnie do gustu polskim czytelnikom. Czas to zweryfikuje.

  11. .Na koniec napisz nam krótko, co jest takiego wyjątkowego w „Niesamowitych Mitach i Legendach Nordyckich”, co mogłoby zainteresować osoby niezdecydowane do wsparcia komiksu. - Ujmę to w trzech punktach: Przede wszystkim dobrze uchwycony klimat dawnej Skandynawii z czasów Wikingów. Dbałość o szczegóły i o oryginalne nazewnictwo. Naszym celem było stworzenie takiego komiksu, aby każdy w trakcie i po przeczytaniu serii NIESAMOWITE MITY I LEGENDY NORDYCKIE nie tylko dobrze się bawił, ale też wyniósł sporą wiedzę i śmiało mógł powiedzieć, że dobrze zna mitologię skandynawską.

  Po drugie: Pierwsze wydanie i to polskie wydanie będzie różniło się od innych. Przede wszystkim małym nakładem, opakowaniem i złotą pieczęcią lakowa (pozostałe będą miały bordowe), indywidualnym numerem kopii i co najważniejsze Twoje imię i nazwisko zostanie wydrukowane na wewnętrznej stronie okładki jako osoby, bez której komiks nie zostałby sfinansowany. Tak więc staniesz się jego częścią.

  Po trzecie i nie dotyczy to tylko naszego komiksu : wspierajcie polskie komiksy i polskich ich twórców! Zachodni wydawcy tworzą komiksy dla zachodniego czytelnika, a wypuszczając je na polski rynek traktują to tylko jako dodatek. Natomiast polscy twórcy komiksów, wszystko co robią, robią to specjalnie dla Was. Nie zapominajcie o tym przy okazji zakupu następnego komiksu.

  Dziękujemy za wywiad

  Link to kampanii komiksu: https://wspieram.to/mitynordyckie

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń