Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Magowie, tom 2: Eragan. Recenzja

  No, to po raz kolejny udajemy się do Świata Akwilonu! Przyznam, że przegapiłem tom 1, więc “Eragan” to moje pierwsze zetknięcie się z serią “Magowie”. W tomie 2 serii głównym bohaterem jest młody czarodziej o imieniu Eragan, który, mimo swojej niecierpliwości i lekkomyślności, emanuje autentycznością. Jego niebezpieczne eksperymenty z magią prowadzą do kolejnych przygód, które w finale zaskakują swoją konkluzją. Śledzimy losy Eragana i jego towarzyszy, którzy wyruszają do siedziby Zakonu Cieni, co zwiastuje wiele niebezpieczeństw i tajemnic. Jednym z mocnych punktów tej części jest szczegółowe wprowadzenie do magicznych run, co nadaje światu przedstawionemu większą głębię i wiarygodność. Niemniej jednak, niektóre wątki fabularne wydają się być powielaniem schematów znanych z innych serii, co może nieco osłabić świeżość tej historii (Nicolas Jarry, który w “Krasnoludach” nieraz sięga do długich partii opisowych tutaj jest jednak nieco bardziej powściągliwy). Eragan, mimo wszystko, jak

"Nieulękły" Jack Campbell"Nieulękły"
Jack Campbell
Fabryka Słów
2020

„Nieulękły”pojawił się w reedycji serii science-fiction opowiadającej o Johnie Geary’m, który po przebudzeniu się ze 100-letniego snu musi uratować flotę Sojuszu przed Syndykami. Wcześniej nie znałem tego tytułu, więc podchodziłem do niego całkowicie na świeżo. I powiem wam, że było warto - książka jest interesująca już od samego początku.

Flota Sojuszu została wciągnięta w pułapkę - są we wrogiej przestrzeni, otoczeni przez przeważające siły Syndykatu i z coraz mniejszą nadzieją by przetrwać. Właśnie w takich okolicznościach wraca legenda sił Sojuszu. John „Black Jack” Geary to weteran-legenda i wielki przywódca, mimo, że on sam tego tak nie widzi. Jednak chcąc nie chcąc, jest ostatnią deską ratunku, by jego ludzie bezpiecznie wrócili do domu. Fabuła wrzuca nas od początku w poważne sprawy i ani my, ani bohaterowie nie mają chwili na odpoczynek. Im dalej w las, tym więcej poznajemy na temat sił obu stron konfliktu i dowiadujemy się jak naprawdę niszcząca jest ta wojna.

Moją uwagę głównie przykuli świetni bohaterowie i wszelkie interakcje między nimi. John jako postać z poprzedniego świata nie wszystko rozumie i walczy z dylematami. Jednocześnie ma swoje zasady, których się trzyma i jest im wierny. Przedstawienie różnic między walką za jego czasów, a tym co teraz dobitnie ukazuje, jak wojna może niszczyć całe pokolenia ludzi. Każdy aspekt wiedzy ludzi, którzy kiedyś szkolili Johna jest teraz bezcenny, gdy w tym konflikcie walczą głównie ludzie młodzi lub niekompetentni. To wszystko przeraża nie tylko Black Jacka ale także nas, czytelników, gdyż widzimy odniesienia do naszej ludzkiej historii, co jest tym bardziej przykre.

Książka także ciekawie uwypukla różnice między stronami, oraz ich wyobraźnię, taktykę, dostosowanie się – okazuje się, że są to aspekty bardzo ważne jeśli chce się wygrać jakąś bitwę lub wojnę. Wraz z Johnem widzimy,że ludzie, którzy toczą już tą walkę od prawie 100 lat, utracili wszelkie zmysły bitewne – teraz wszystko sprowadza się do brutalnej rzezi.Wojna to najgorsza rzecz jaką człowiek kiedykolwiek wymyślił.

Książkę mogę polecić wszystkim fanom science-fiction, którzy w ciemno łykają interesujące i rozbudowane światy oraz nie stronią od tematyki wojennej.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów.

Cykl "Zaginiona flota":
1) "Nieulękły"
2) "Nieustraszony"
3) "Odważny"
4) "Waleczny"
5) "Bezlitosny"
6) "Zwycięski"

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń