Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mix Tura - Muduko

  Życie pokazało, że w pracy mogą od nas wymagać wielu różnych i dziwnych rzeczy. Nic nie przebije jednak tego co spotka nas w grze Mix tura. Oto bowiem wcielamy się w niej w gobliny, które testują dla Wiedźmy przeróżne eliksiry. Nie oszukujmy się, nie uświadczymy tu żadnych zasad BHP, ba co więcej – większość płynów, które wypijemy przenoszą nas na „tamten świat”. Ale spokojnie, niejednokrotnie wrócimy do żywych. N wstępie rozgrywki każdy z graczy otrzymuje cztery eliksiry, jeden zabójczy i trzy bezpieczne (w późniejszym czasie stosunek ten zmieni się na jeden do jednego) oraz pojedyncze antidotum. Ustawiamy je rewersem do góry. Podczas swojej tury gracz ciągnie kartę ze stosu i odczytuje instrukcję w niej zawartą. Każdy z graczy, którego dotyczy odczytany tekst pije jeden ze swoich eliksirów. Jeżeli wybrał bezpieczny może spać spokojnie (do czasu), jeżeli ten drugi to… no cóż odwraca swoją kartę goblina na stronę ducha. Od teraz nie pije eliksirów, jednak gdy przyjdzie jego kolej n

"Nieulękły" Jack Campbell"Nieulękły"
Jack Campbell
Fabryka Słów
2020

„Nieulękły”pojawił się w reedycji serii science-fiction opowiadającej o Johnie Geary’m, który po przebudzeniu się ze 100-letniego snu musi uratować flotę Sojuszu przed Syndykami. Wcześniej nie znałem tego tytułu, więc podchodziłem do niego całkowicie na świeżo. I powiem wam, że było warto - książka jest interesująca już od samego początku.

Flota Sojuszu została wciągnięta w pułapkę - są we wrogiej przestrzeni, otoczeni przez przeważające siły Syndykatu i z coraz mniejszą nadzieją by przetrwać. Właśnie w takich okolicznościach wraca legenda sił Sojuszu. John „Black Jack” Geary to weteran-legenda i wielki przywódca, mimo, że on sam tego tak nie widzi. Jednak chcąc nie chcąc, jest ostatnią deską ratunku, by jego ludzie bezpiecznie wrócili do domu. Fabuła wrzuca nas od początku w poważne sprawy i ani my, ani bohaterowie nie mają chwili na odpoczynek. Im dalej w las, tym więcej poznajemy na temat sił obu stron konfliktu i dowiadujemy się jak naprawdę niszcząca jest ta wojna.

Moją uwagę głównie przykuli świetni bohaterowie i wszelkie interakcje między nimi. John jako postać z poprzedniego świata nie wszystko rozumie i walczy z dylematami. Jednocześnie ma swoje zasady, których się trzyma i jest im wierny. Przedstawienie różnic między walką za jego czasów, a tym co teraz dobitnie ukazuje, jak wojna może niszczyć całe pokolenia ludzi. Każdy aspekt wiedzy ludzi, którzy kiedyś szkolili Johna jest teraz bezcenny, gdy w tym konflikcie walczą głównie ludzie młodzi lub niekompetentni. To wszystko przeraża nie tylko Black Jacka ale także nas, czytelników, gdyż widzimy odniesienia do naszej ludzkiej historii, co jest tym bardziej przykre.

Książka także ciekawie uwypukla różnice między stronami, oraz ich wyobraźnię, taktykę, dostosowanie się – okazuje się, że są to aspekty bardzo ważne jeśli chce się wygrać jakąś bitwę lub wojnę. Wraz z Johnem widzimy,że ludzie, którzy toczą już tą walkę od prawie 100 lat, utracili wszelkie zmysły bitewne – teraz wszystko sprowadza się do brutalnej rzezi.Wojna to najgorsza rzecz jaką człowiek kiedykolwiek wymyślił.

Książkę mogę polecić wszystkim fanom science-fiction, którzy w ciemno łykają interesujące i rozbudowane światy oraz nie stronią od tematyki wojennej.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów.

Cykl "Zaginiona flota":
1) "Nieulękły"
2) "Nieustraszony"
3) "Odważny"
4) "Waleczny"
5) "Bezlitosny"
6) "Zwycięski"

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń