Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Krasnoludy tom 9. Droh z Bractwa Wykluczonych - recenzja

  Świat Akwilonu to potężna, epicka mozaika fantasy, stworzona przez francuskich scenarzystów Jean-Luca Istina i Nicolasa Jarry’ego – autorów, którzy potrafią tchnąć nowe życie w klasyczne motywy fantasy. Tym razem w nasze ręce trafia opowieść o Drohu, synu legendarnego buntownika, który staje przed trudnym wyborem: walczyć o wolność Wykluczonych czy szukać dla siebie innej drogi. Za scenariusz odpowiada – jak zawsze w przypadku „Krasnoludów” – Nicolas Jarry, a rysunki wyszły spod ręki Jeana-Paula Bordiera. Droh to bohater ukształtowany przez los i wolę ojca – Oorama, przywódcy wielkiego buntu Wykluczonych, krasnoludów odrzuconych ze społeczeństwa i zepchniętych na margines. To rolnicy, hodowcy, pozbawieni praw i godności – niemalże niewidzialni dla wyższych kast krasnoludzkiej społeczności. Po śmierci ojca Droh opuszcza dom i rusza na koniec świata, by zdobyć wojenne szlify i wrócić jako przywódca powstania. Ale świat, do którego wraca, nie jest tak jednoznaczny. Nie wszyscy chcą ...

The Umbrella Academy (2019-) 1 i 2 sezon

 

„Umbrella Academy” to kolejna adaptacja amerykańskiej serii komiksów, która dostaje nowe życie w telewizji. Kiedyś miała być filmem, ale ostatecznie wyszedł z tego serial. Uważam to za świetny ruch, ponieważ ilość postaci i ich charakterystyka to zbyt dużo na jeden czy nawet dwa filmy. Dwadzieścia odcinków, które w tej chwili możemy obejrzeć nadal nie wyczerpało tematu rozwoju naszych bohaterów.

Siedmioro dzieci zostało adoptowanych przez ekscentrycznego miliardera. Każde z nich miało moc, dzięki czemu stali się rozpoznawalni niczym Superman. Jednak kolejne lata poważnie zniszczyły ich rodzinę, a widmo nadciągającej apokalipsy nie poprawia sytuacji. W tej rodzince prym wiedzie Numer 5, chce ratować wszystkich, przy okazji pomiata nimi jak może. Jest cięty, brutalny a jego przeszłość jest bardzo krwawa. Reszta rodzeństwa także ma swoje problemy - przez wybujałe ego, brak charakteru, indywidualizm, alkoholizm czy odizolowanie się. Są jak dzieci w dorosłych ciałach, które powoli się rozwijają a każdy odcinek to ich spowiedź do widza. 

Fabuła drugiego sezonu kontynuuje wątek końca świata, a przy okazji wrzuca bohaterów w lata 60. XX w., oscylując wokół zabójstwa Kennedy’ego. To wszystko, choć z pozoru chaotyczne, ma ręce i nogi i perfekcyjnie łączy każdy wątek bohaterów. Na pierwszy plan w trakcie oglądania wysuwają się: niebanalny humor, wzorcowa realizacja audiowizualna (soundtrack!), wszechobecne odniesienia do popkultury oraz kapitalnie wykreowani bohaterowie.  Każdy z nich chce ratować świat na swój dziwny i pokrętny sposób i każdy dostanie swoją szansę.

Serial jest ciekawym podejściem do idei życia bohaterów – chociaż pomysł nie jest nowy, wcześniej na ekranie widzieliśmy to chociażby w „Watchmen”, z którym Umbrella Academy dzieli wiele podobieństw. Wykolejeni superbohaterowie wolą żyć jak każdy i zapomnieć o swoich mocach, na szczęście (dla widzów) nie będzie im to dane – przygotujcie się na młodzieżowe, nieszablonowe kino, które utrzymało poziom pierwowzoru.

Moja Ocena 9/10

Źródło zdjęcia: filmweb.pl


 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń