Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Smak trucizny" Neil Bradbury

        Neil Bradbury podkreśla, że „Smak trucizny” nie jest poradnikiem jak kogoś otruć i nie zostać złapanym, choć na pierwszy rzut oka może za takowy uchodzić. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących działania i sposobu użycia popularnych trucizn uwielbianych przez autorów kryminałów.     Mamy tu omówionych jedenaście substancji przeważnie pochodzenia naturalnego, które na przestrzeni wieków służyły ludziom do różnych celów – zależnie od dawki. Z pewnością wszystkim jest znane stwierdzenie, że to dawka czyni truciznę. Wiadomo przecież o leczniczych właściwościach digoksyny, insuliny, atropiny, potasu czy arszeniku oraz o odkażających właściwościach chloru. Z tej książki dowiemy się kto i w jakich okolicznościach zastosował te związki z morderczą intencją oraz to jak udało się te osoby zidentyfikować i skazać.     Niewątpliwym walorem tej książki jest to, że w bardzo przystępny sposób zestawia wiedzę na temat trucizn. Wiedza ta może się przydać zwłaszcza osobom lubiącym k

"Król bezmiarów" Feliks W. Kres

 


Całkiem niedawno miałem okazję po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Feliksa W. Kresa za sprawą „Północnej granicy”. Teraz nadszedł czas na rozszerzenie swojej wiedzy o świecie Szerni i Aleru za sprawą drugiego tomu „Księgi całości” – „Króla Bezmiaru”.

Autor rzuca nas na wody tytułowego Bezmiaru, na których weźmiemy udział w pirackich przygodach. Dobrze czytacie, nie pomyliliście się. „Król Bezmiarów” to zupełnie inna książka niż „Północna Granica”, mamy tutaj zupełnie inny klimat powieści oraz zupełnie nowych bohaterów. Poznajemy bowiem tutaj kapitana K. D. Rapisa – Demona Walki, pirata, władcę i pogromcę tytułowych Bezmiarów. Niestety nie zabawimy z nim długo, ponieważ ginie, a o jego skarb walczą jego trzy córki. A jak wielu z nas dobrze wie, gdy kobiety brną do konfliktu, to wojna jest na całego. I dokładnie taką historię poznajemy w tym tomie – brutalną, pełną ofiar, bez ograniczeń.

„Króla Bezmiarów” czytało mi się równie dobrze, a może i nawet lepiej niż poprzedni tom. Brutalny świat wciągnął mnie na dobre, wydarzenia toczą się w szybkim tempie, fabuła wciąga na dobre. Nie brakuje tutaj magii (jest jej nawet więcej niż w Północnej Granicy), morskich mitów oraz języka typowego dla pirackich opowieści. Wszystko to buduje niezapomniany klimat. Również postaci są mocną stroną powieści. Charakterystyczne, o ciekawej historii, brutalne jak cała powieść. Bohaterowie są tutaj po prostu idealnie wkomponowani i uzupełniają się z przedstawionym światem.

„Król Bezmiaru” rozszerza świat Szerni i Aleru w sposób, który się nie spodziewałem. Nie oznacza to, że się zawiodłem, wręcz przeciwnie. Jestem jeszcze bardziej nim zachwycony. Początkowo podchodziłem do tego tomu z wielką ostrożnością, nie jestem bowiem fanem pirackich przygód. Jednak ta historia wciągnęła mnie na dobre i chciałoby się jeszcze więcej.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń