Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Smak trucizny" Neil Bradbury

        Neil Bradbury podkreśla, że „Smak trucizny” nie jest poradnikiem jak kogoś otruć i nie zostać złapanym, choć na pierwszy rzut oka może za takowy uchodzić. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących działania i sposobu użycia popularnych trucizn uwielbianych przez autorów kryminałów.     Mamy tu omówionych jedenaście substancji przeważnie pochodzenia naturalnego, które na przestrzeni wieków służyły ludziom do różnych celów – zależnie od dawki. Z pewnością wszystkim jest znane stwierdzenie, że to dawka czyni truciznę. Wiadomo przecież o leczniczych właściwościach digoksyny, insuliny, atropiny, potasu czy arszeniku oraz o odkażających właściwościach chloru. Z tej książki dowiemy się kto i w jakich okolicznościach zastosował te związki z morderczą intencją oraz to jak udało się te osoby zidentyfikować i skazać.     Niewątpliwym walorem tej książki jest to, że w bardzo przystępny sposób zestawia wiedzę na temat trucizn. Wiedza ta może się przydać zwłaszcza osobom lubiącym k

Cykl "Wierni i upadli" John Gwynne/ "Zawiść"/ "Męstwo"/ "Zgliszcza"/ "Gniew"Tom 1: "Zawiść"
Tom 2: "Męstwo"
Tom 3: "Zgliszcza"
Tom 4: "Gniew"
John Gwynne
Wydawnictwo Mag

Wierni i Upadli to cykl książek, które naprawdę potrafią budować ogromny, spójny i bardzo ciekawy świat. Ma to być klasyczna opowieść o bohaterze od zera do wiadomo kogo, jednak autor stara się na nowo rozwiązać te kwestie mieszając nam postacie, na nowo określając kto jest dobry a kto zły. Jest to interesujący miszmasz, ale czy udało się z tego stworzyć dobrą opowieść? Dowiecie się tego czytając poniższy tekst.

Już w pierwszej książce dowiadujemy się, że cała opowieść nie będzie działa się tylko między ludźmi - to większa historia, a przepowiednia o Jasnej Gwieździe i Ciemnym Słońcu tylko ją odpowiednio ukierunkowuje. Musimy szukać wraz z bohaterami kto jest kim i dlaczego to właśnie ta postać jest wybrańcem z przepowiedni. Autor podsuwa nam wskazówki i kluczy w całej opowieści ale twisty, które nadchodzą w kolejnych tomach całkowicie zmieniają obraz gry i pokazują nam co tak naprawdę motywuje naszych bohaterów do działania.

Jeśli już o nich mowa to mamy ich bardzo wielu i wszyscy są w mniejszym lub większym stopniu istotni dla fabuły i jej przebiegu. Na szczęście na końcu książek jest zawsze spis tych postaci, więc możemy sobie przypomnieć kto jest kim. Droga dwójki głównych bohaterów jest bardzo podobna, ale jednocześnie całkowicie różna przez decyzje, które podejmują. Ich działania dążą do tego samego, bo chcą ratować świat, jednak drogi którymi podążają prezentują nam ich wartości, co jest dla nich najważniejsze i jaki wpływ na daną osobę ma jego otoczenie.

Ten cykl uważam za bardzo udany i ciekawy. Książki fantasy mają przede wszystkim nas zdumiewać pomysłami autora dotyczącymi świata i opowieści w nim przedstawionym. Tutaj jesteśmy wrzucani w schemat dobrego i złego bohatera, którzy są wybrani do walki między sobą, jednak jest to schemat na tyle ciekawie podany, że cała ta obszerna lektura to czysta przyjemność. Książki polecam wszystkim miłośnikom fantasy i długich opowieści z niesamowitymi bohaterami.

Źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń