Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny - tom 3 - Gri'im

  "Orki i Gobliny" to seria komiksowa osadzona w fascynującym uniwersum fantasy znanym jako Akwilon. Wyróżnia ją, można by rzecz, jeszcze większy niż w innych seriach mrok. Tworzący tę opowieść, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, francuscy scenarzyści specjalizujący się w mitach i baśniach, przenoszą czytelników do świata Akwilonu, gdzie rozgrywają się niezwykłe przygody. Tym razem odwiedzamy mroźną północ tej krainy. Akcja tomu 3 skupia się na postaci orka Gri’ima, doświadczonego wojownika, który powraca do Krainy Lodów, aby uporać się z własną przeszłością. Jednakże, jego powrót zbiega się w czasie z pojawieniem się wielkiej wyprawy poszukiwaczy złóż naturalnych (wśród nich mocne postacie - także kobiece!). Ludzie, myśląc że ogólnoświatowa wojna z ghulami na północy dobiegła końca, wierzą, że teraz mogą bezpiecznie prowadzić wydobycie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że skutki potężnych czarów użytych w czasie wojny mogą wywołać grozę sprzed tysiącleci… grozę mającą postać garg

Cykl "Wierni i upadli" John Gwynne/ "Zawiść"/ "Męstwo"/ "Zgliszcza"/ "Gniew"Tom 1: "Zawiść"
Tom 2: "Męstwo"
Tom 3: "Zgliszcza"
Tom 4: "Gniew"
John Gwynne
Wydawnictwo Mag

Wierni i Upadli to cykl książek, które naprawdę potrafią budować ogromny, spójny i bardzo ciekawy świat. Ma to być klasyczna opowieść o bohaterze od zera do wiadomo kogo, jednak autor stara się na nowo rozwiązać te kwestie mieszając nam postacie, na nowo określając kto jest dobry a kto zły. Jest to interesujący miszmasz, ale czy udało się z tego stworzyć dobrą opowieść? Dowiecie się tego czytając poniższy tekst.

Już w pierwszej książce dowiadujemy się, że cała opowieść nie będzie działa się tylko między ludźmi - to większa historia, a przepowiednia o Jasnej Gwieździe i Ciemnym Słońcu tylko ją odpowiednio ukierunkowuje. Musimy szukać wraz z bohaterami kto jest kim i dlaczego to właśnie ta postać jest wybrańcem z przepowiedni. Autor podsuwa nam wskazówki i kluczy w całej opowieści ale twisty, które nadchodzą w kolejnych tomach całkowicie zmieniają obraz gry i pokazują nam co tak naprawdę motywuje naszych bohaterów do działania.

Jeśli już o nich mowa to mamy ich bardzo wielu i wszyscy są w mniejszym lub większym stopniu istotni dla fabuły i jej przebiegu. Na szczęście na końcu książek jest zawsze spis tych postaci, więc możemy sobie przypomnieć kto jest kim. Droga dwójki głównych bohaterów jest bardzo podobna, ale jednocześnie całkowicie różna przez decyzje, które podejmują. Ich działania dążą do tego samego, bo chcą ratować świat, jednak drogi którymi podążają prezentują nam ich wartości, co jest dla nich najważniejsze i jaki wpływ na daną osobę ma jego otoczenie.

Ten cykl uważam za bardzo udany i ciekawy. Książki fantasy mają przede wszystkim nas zdumiewać pomysłami autora dotyczącymi świata i opowieści w nim przedstawionym. Tutaj jesteśmy wrzucani w schemat dobrego i złego bohatera, którzy są wybrani do walki między sobą, jednak jest to schemat na tyle ciekawie podany, że cała ta obszerna lektura to czysta przyjemność. Książki polecam wszystkim miłośnikom fantasy i długich opowieści z niesamowitymi bohaterami.

Źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń