Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Rok szarańczy" Terry Hayes

      „Rok szarańczy” to powieść, na którą czekałam ponad trzy lata. Terry Hayes zaskarbił sobie mój podziw „Pielgrzymem” i od tamtej pory zdecydowanie częściej sięgam po pozycje o szpiegowskiej i terrorystycznej tematyce. Nadal uważam, że na tym polu Terry Hayes nie ma sobie równych.     „Rok szarańczy” w dużym skrócie opowiada o tym jak jeden z agentów specjalnych od Regionów Niedostępnych wyrusza na misję, której celem jest zdobycie informacji o planowanym ewenemencie – groźnym zdarzeniu terrorystycznym o globalnym zasięgu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nasz bohater wpada w ręce przywódcy Armii Czystych, który powinien był zginąć w zamachu rakietowym. Jako jeniec poznaje bardzo ważne informacje, które mogą ocalić wiele istnień, dlatego robi wszystko by przeżyć i uciec. Nie będę zdradzać więcej szczegółów żeby nie psuć zabawy, ale mogłabym bardzo długo opowiadać o tej książce.     Podobnie jak „Pielgrzym” tak i ten tytuł to dość spora gabarytowo książka na kilka wieczorów. I p

Drzwi do Lata - Robert A. Heinlein - Rebis


„Drzwi do Lata” to druga książka z serii Wehikuł Czasu opublikowanej przez wydawnictwo Rebis, którą miałem okazję przeczytać. Pierwsza z nich, „Wieczna Wojna” autorstwa Joe Haldemana mocno trafiła w moje gusta i wpisała się w zakładkę „ulubione”. Dlatego sięgając po książkę Roberta A. Heinleina liczyłem, że wrażenia będą równie pozytywne.

W powieści „Drzwi do Lata” poznajemy historię Dana Davisa, inżyniera i wynalazcy, którego projekty mają zrewolucjonizować świat i codzienne życie zwykłego człowieka. Niestety, dwulicowa narzeczona i wspólnik oszust odbierają mu prawa do firmy i jego wynalazków. Dan „poddaje się” hibernacji, zwanej Długim Snem, która pozwala mu obudzić się w 2001 roku i rozpocząć nowe życie.

Robert A. Heinlein przedstawia nam swoją wizję lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, a następnie zmiany w życiu amerykańskiego społeczeństwa na początku XXI stulecia. Dziś już wiemy, że współczesny świat wygląda zupełnie inaczej, a wiele rozwiązań jest nadal nieosiągalnych. Mimo to wizje te są ogromną zaletą powieści. Niezwykle fascynuje możliwość porównania tego jak autor wyobrażał sobie przyszłość, z tym jak zmieniła się ona naprawdę. Heinlein porusza tutaj kwestię, o której każdy z nas kiedyś rozmyślał – jak wyglądać będzie świat „kiedyś”, jak się zmieni, czy pojawi się na nim coś czego dzisiaj nie możemy sobie wyobrazić. Drugi temat, który przewija się w umyśle każdego z nas to podróże w czasie. Jakie dają nam możliwości, co umożliwiają, jak mogłyby naprawić i zmienić świat, ale również jakie zagrożenia mogą ze sobą nieść. Trzeba jednak przyznać, że o tych ostatnich mówi się w powieści najmniej, autor pokazał raczej wizję naprawy przeszłości przez oszukanego człowieka tak żeby wszystko zakończyło się szczęśliwie, a zmiany, które zaszły na przestrzeni lat odwzorowują tylko pozytywne zmiany. Nie mamy tutaj wizji tego, że szczęście jednej osoby, może negatywnie zmienić życie innych. Tego mi trochę zabrakło.

„Drzwi do Lata” poza wizją przyszłości i podróżami w czasie to przede wszystkim wspaniała historia, historia człowieka oszukanego i zmanipulowanego, który musi sobie poradzić w nowym świecie tak aby odnaleźć szczęście. Osobiście wsiąkłem w fabułę powieści, żyłem nią i kolejnymi dniami z życia Dana. Kibicowałem mu i z każdą stroną liczyłem, że mu się poszczęści i znajdzie swoje tytułowe drzwi do lata.

Powieść mnie nie zawiodła, każda spędzona przy niej chwila była czymś niezapomnianym i przyjemnym. Fabuła po prostu wciąga czytelnika do swojego świata i pozwala nim żyć, a autorskie wizje różnych czasów, życia społeczeństwa i posiadanej technologii jeszcze bardziej to ułatwiają. Zdecydowanie polecam i jestem pewien, że powieść ta spodoba się zarówno fanom książek SF jak i tym, którzy od nich stronią.


Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.


Seria "Wehikuł Czasu":

1) Przestrzeni! Przestrzeni! - Harry Harrison
2) Wieczna Wojna - Joe Haldeman


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń