Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności - recenzja

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności to zaskakująca, ale w pełni udana mieszanka dwóch światów – disneyowskich kaczek i superbohaterskiego multiwersum. Jason Aaron, uznany scenarzysta komiksów, zgrabnie nawiązuje do klasyków Carla Barksa i Dona Rosy, tworząc opowieść pełną ukłonów w stronę fanów zarówno kaczkych przygód, jak i Marvela. To ciekawy eksperyment, który, choć mógł wydawać się ryzykowny, ostatecznie wypada świetnie. Fabuła koncentruje się na Dziesięciocentówce Nieskończoności – niezwykłym artefakcie, który prowadzi Sknerusa przez różne alternatywne rzeczywistości. W każdej z nich McKwacz spotyka swoje alternatywne wersje, a całość prowadzi do typowo superbohaterskiego starcia. Historia jest prosta, dynamiczna i lekka, ale jednocześnie dostarcza mnóstwa frajdy dzięki licznym odniesieniom do klasyki i nostalgicznej atmosferze. Warstwa wizualna to absolutny majstersztyk. Pięciu artystów stworzyło spójne, kolorowe i szczegółowe ilustracje, które świetnie oddają kli...

Cykl "Spartakus" Ben Kane/ "Gladiator"/"Rebelia"




Tom 1: "Gladiator"
Tom 2: "Rebelia"
Ben Kane
Wydawnictwo Znak

Spartakus to historia bohatera, która często była wykorzystywana w filmach, serialach i książkach. Ben Kane to świetny pisarz powieści historycznych, połączenie jego techniki i historii Spartakusa zwiastowało naprawdę ciekawe książki. Czy mu się to udało? Zapraszam do recenzji.

Fabuła jest znana i raczej nie mamy tu wprowadzonych większych twistów. Większość z nas wie, jak kończy się historia Spartakusa i jego powstania. Dlatego też ciekawiło mnie na czym autor przede wszystkim skupi naszą uwagę.

Bohaterowie jako pierwsi przychodzą mi na myśl. Są twardzi, pełnokrwiści i prawdziwi. Ich decyzje są determinowane przez wychowanie i wydarzenia, które ich dotyczyły. Gladiatorzy czerpią ze wszystkiego co mogą, bo wiedzą, że to może być ich ostatni dzień. Z kolei Rzymianie są dumni i czują się lepsi od innych. Obie strony lekceważą się i nienawidzą. Spartakus to wykorzystuje i prowadzi swoich ludzi, jednak nawet on popełnia błędy i nie potrafi w pełni okiełznać niewolników. Rozłamy w jego armii są coraz większe i niestety prowadzą do nieuchronnej klęski, której mógł uniknąć, gdyby inaczej postępował.

Rzymianie to elita, zdobywcy, panowie świata. Powstanie niewolników jest ogromne, jednak oni nie postrzegają go jako walki z ludźmi, tylko ze zwierzętami, które łatwo można poskromić. Ich kolejne klęski są odbierane jako policzek nie dla tych co przegrali, ale dla całego społeczeństwa. To jest świetny przykład potęgi Rzymu. Każda porażka tylko ich wzmacnia i przybliża do tego, by zniszczyć wroga. Jednak przy okazji widzimy powolny kres senatu i rządów demokracji. Ten system powoli wymiera i trzeba czegoś nowego, co niektóre postacie zauważają i próbują wykorzystać.

Podsumowując, bardzo się wciągnąłem czytając i poznając tych bohaterów. Ich wygrane i klęski. Ich miłości i wrogów. Całość jest bardzo dobrze napisana i można się wczuć w podejmowane decyzje przez każdą z postaci. Są one przedstawione idealnie pod względem ich pozycji społecznej, wychowania czy więzów rodzinnych. Polecam ją każdemu fanowi Bena Kane i Spartakusa. To jest nowe, może nie świeże, ale świetne podejście do największego w dziejach Rzymu powstania niewolników. 

Źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń