Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny - tom 3 - Gri'im

  "Orki i Gobliny" to seria komiksowa osadzona w fascynującym uniwersum fantasy znanym jako Akwilon. Wyróżnia ją, można by rzecz, jeszcze większy niż w innych seriach mrok. Tworzący tę opowieść, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, francuscy scenarzyści specjalizujący się w mitach i baśniach, przenoszą czytelników do świata Akwilonu, gdzie rozgrywają się niezwykłe przygody. Tym razem odwiedzamy mroźną północ tej krainy. Akcja tomu 3 skupia się na postaci orka Gri’ima, doświadczonego wojownika, który powraca do Krainy Lodów, aby uporać się z własną przeszłością. Jednakże, jego powrót zbiega się w czasie z pojawieniem się wielkiej wyprawy poszukiwaczy złóż naturalnych (wśród nich mocne postacie - także kobiece!). Ludzie, myśląc że ogólnoświatowa wojna z ghulami na północy dobiegła końca, wierzą, że teraz mogą bezpiecznie prowadzić wydobycie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że skutki potężnych czarów użytych w czasie wojny mogą wywołać grozę sprzed tysiącleci… grozę mającą postać garg

Batman: Budowniczowie Gotham - Egmont


W Gotham nie dzieje się dobrze (czyli dzień jak co dzień ;) ). W mieście w skutek detonacji bomb niszczone są mosty łączące różne części miasta. Kto za tym stoi i jaki miał cel? Batman i jego drużyna będą mieli niełatwy orzech do zgryzienia, tym bardziej, że sprawa sięga lat dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku, czyli początków rozwoju Gotham.

Od razu napiszę, że historia opowiedziana w „Budowniczych Gotham" wciąga na całego już od pierwszych stron. Połączenie wydarzeń współczesnych oraz klimatycznych retrospekcji z dziewiętnastego wieku dobrze się scala podsuwając czytelnikowi kolejne poszlaki, kto stoi za wybuchami w Gotham. Razem z drużyną Batmana szukamy kolejnych śladów, prowadzimy dochodzenie w sprawie, stajemy się częścią wydarzeń. Fabuła komiksu stoi na naprawdę wysokim poziomie, jest naprawdę ciekawa, pełna detektywistycznego klimatu oraz mroku, który towarzyszy naszym bohaterom. Również tempo fabuły stoi na przyzwoitym poziomie, nie ma tutaj pośpiechu. Powoli poznajemy kolejne elementy układanki, łączymy poszlaki i fakty tworzące wspólnie jedną całość. Główna część akcji rozgrywa się przede wszystkim w teraźniejszości i to tutaj oczywiście rozwiązana jest zagadka wybuchów na mostach, jednak należy wspomnieć o świetnym klimacie przedstawionych retrospekcji, bez których komiks ten nie byłby już taki sam. Jest tutaj oczywiście znacznie mniej akcji, jednak element ten jest o tyle istotny, że dosadnie ukazuje nam jakie prawa rządziły w Gotham od samego początku. Pokazuje przede wszystkim, że zasady się nie zmieniają - nadal rządzi władza pieniądza, a w mieście mają wpływy wciąż te same rodziny.

Poza główną historią, poznajemy również niejakiego Bilala Asselaha, który we Francji, z pomocą Batmana zaczyna prowadzić swoją krucjatę. Przygoda ta ma głównie wydźwięk antyrasistowski, mówiący o nierównościach klasowych. Sam pomysł wydaje się naprawdę ciekawy i mógłby być interesującym początkiem nowych batmanowych serii. Niestety już sama historia zbytnio mnie nie wciągnęła. A szkoda, bo chętnie poznałbym może nie tyle „innych” Batmanów, co może drużynę, która walczyłaby o dobro na całym świecie.

Główna historia przedstawiona w komiksie „Budowniczowie Gotham” to kawał ciekawej przygody, która przedstawia nam różne oblicza Gotham. Czyta się ją naprawdę szybko i z wielką przyjemnością. Jest to tytuł, do którego z chęcią jeszcze nie raz sięgnę.

  Dziękuję Wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

https://www.facebook.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

https://www.instagram.com/egmont_polska/
https://www.instagram.com/swiatkomiksu


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń