Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

"Diuna" powieść graficzna, księga 1

 


Przy okazji najnowszej adaptacji filmowej "Diuny" warto zwrócić uwagę na (wyprodukowaną przy pomocy znacznie mniejszego budżetu) wydaną w tym roku powieść graficzną, zaadaptowaną przez Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Twórczość syna samego Franka Herberta jest już zresztą znana od lat 90. i na stałe wpisała się do kanonu tego pustynnego uniwersum, jednak tutaj na pierwszy miejscu powinienem wymienić rysowników - Raul Allen i Patricia Martin wykonali znakomitą robotę. Ilustracje mogą się podobać - ostra kreska i żywe kolory bardzo dobrze oddają klimat opowieści, a jednocześnie są bardzo czytelne i świetnie rozmieszczone na stronie, zwłaszcza w scenach akcji. Fabuła - wiadomo - Diuna, jaką (nie) każdy zna, choć tutaj podana w tak przystępnej formie, że stanowi idealną propozycję dla nowicjuszy, którzy całej tej space opery jeszcze nie poznali (no dobra, w skrócie - dwa wielkie rody walczą o wpływy na pustynnej planecie, a w piasku można wykopać cenną przyprawę lub wielkiego robala).

Troszkę trzeba poczekać co prawda na pojawienie się drugiego tomu w 2022 roku, ale zapewniam, że warto. Diuna w komiksowym wydaniu sprawdza się jako wartościowe uzupełnienie powieściowo-filmowego uniwersum.

Dziękujemy Domowi Wydawniczemu Rebis za zaufanie.

Zdjęcie z ceneo.pl



Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń