Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Krasnoludy tom 9. Droh z Bractwa Wykluczonych - recenzja

  Świat Akwilonu to potężna, epicka mozaika fantasy, stworzona przez francuskich scenarzystów Jean-Luca Istina i Nicolasa Jarry’ego – autorów, którzy potrafią tchnąć nowe życie w klasyczne motywy fantasy. Tym razem w nasze ręce trafia opowieść o Drohu, synu legendarnego buntownika, który staje przed trudnym wyborem: walczyć o wolność Wykluczonych czy szukać dla siebie innej drogi. Za scenariusz odpowiada – jak zawsze w przypadku „Krasnoludów” – Nicolas Jarry, a rysunki wyszły spod ręki Jeana-Paula Bordiera. Droh to bohater ukształtowany przez los i wolę ojca – Oorama, przywódcy wielkiego buntu Wykluczonych, krasnoludów odrzuconych ze społeczeństwa i zepchniętych na margines. To rolnicy, hodowcy, pozbawieni praw i godności – niemalże niewidzialni dla wyższych kast krasnoludzkiej społeczności. Po śmierci ojca Droh opuszcza dom i rusza na koniec świata, by zdobyć wojenne szlify i wrócić jako przywódca powstania. Ale świat, do którego wraca, nie jest tak jednoznaczny. Nie wszyscy chcą ...

"Diuna" powieść graficzna, księga 1

 


Przy okazji najnowszej adaptacji filmowej "Diuny" warto zwrócić uwagę na (wyprodukowaną przy pomocy znacznie mniejszego budżetu) wydaną w tym roku powieść graficzną, zaadaptowaną przez Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Twórczość syna samego Franka Herberta jest już zresztą znana od lat 90. i na stałe wpisała się do kanonu tego pustynnego uniwersum, jednak tutaj na pierwszy miejscu powinienem wymienić rysowników - Raul Allen i Patricia Martin wykonali znakomitą robotę. Ilustracje mogą się podobać - ostra kreska i żywe kolory bardzo dobrze oddają klimat opowieści, a jednocześnie są bardzo czytelne i świetnie rozmieszczone na stronie, zwłaszcza w scenach akcji. Fabuła - wiadomo - Diuna, jaką (nie) każdy zna, choć tutaj podana w tak przystępnej formie, że stanowi idealną propozycję dla nowicjuszy, którzy całej tej space opery jeszcze nie poznali (no dobra, w skrócie - dwa wielkie rody walczą o wpływy na pustynnej planecie, a w piasku można wykopać cenną przyprawę lub wielkiego robala).

Troszkę trzeba poczekać co prawda na pojawienie się drugiego tomu w 2022 roku, ale zapewniam, że warto. Diuna w komiksowym wydaniu sprawdza się jako wartościowe uzupełnienie powieściowo-filmowego uniwersum.

Dziękujemy Domowi Wydawniczemu Rebis za zaufanie.

Zdjęcie z ceneo.pl



Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń