Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Zwycięstwo - recenzja - EGMONT

Rosyjska agresja na Ukrainę w każdym z nas odbiła swoje piętno. Każdy z nas w jakiś sposób przeżywał to co działo i dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nic dziwnego zatem, że znalazły się osoby, które uczucia te przelały na karty komiksu. Tak powstał zbiór komiksowych opowieści „Zwycięstwo”. Znajdziemy tutaj dziewięć mniej lub bardziej znanych historii ze wschodniego frontu. Przypomnimy sobie np. postaci fikcyjne jak „Duch Kijowa”, który napawał strachem rosyjskich lotników, zobaczymy przygodę traktorka, który holował czołg, weźmiemy udział w obronie Wyspy Węży czy też poznamy drogę kradzionej lodówki na tereny Syberii. Każda z opowieści ma inny wydźwięk, styl artystyczny, ton wydarzeń. Znajdziemy tutaj zarówno trochę baśni, fantastyki jak i realnej walki. Oczywiście każdy z komiksów ma wydźwięk propagandowy czego oczywiście należało się spodziewać po tego typu tytule. Znajdziemy tutaj propagandowe historie ku pokrzepieniu serc, obrazujące bohaterską walkę z najeźdźcą, jak i ośmies

Czarna Góra - Andrzej Pilipiuk - Fabryka Słow

 


Recenzja przedpremierowa.
Premiera: 24.02.2021

Książki Andrzeja Pilipiuka, Wielkiego Grafomana, jak sam siebie nazywa, to moja topka corocznych oczekiwań. Za każdym razem, gdy słyszę o kolejnej nowości spod jego pióra, zastanawiam się jakie historie tym razem zaserwuje nam autor.

Tym razem otrzymaliśmy pięć opowiadań w typowym dla Pilipiuka stylu. Dlatego możecie spodziewać się sporej dawki przygody, historycznych zagadek oraz mnóstwa akcji. Cieszy również obecność stałych bywalców historii wykreowanych przez autora – Pawła Skórzewskiego oraz Roberta Storma. Zresztą są oni bohaterami dwóch, moim zdaniem najlepszych opowiadań w najnowszym zbiorze.

Pierwsze z nich to tytułowa „Czarna Góra”, w której poznajemy losy młodego Pawła Skórzewskiego, gdy jeszcze mógł pomarzyć o karierze lekarskiej. Całkiem przypadkowo trafia on na tajemniczą mapę, przypuszczalnie wskazującą złoże złota. W trakcie swojej wyprawy bohater nie tylko zmierzy się z trudami wydobycia kruszcu lecz również z niezwykle ciężką, nieopisaną do tej pory chorobą. Historia jest niezwykle ciekawa i wciąga od pierwszych stron, a do tego możemy poznać nieznaną do tej pory część życiorysu bohatera.

Drugie opowiadanie to „Dwie czaszki”, w którym Robert Storm poszukuje tytułowych czerepów. Przygody Storma należą do moich ulubionych ze względu m.in. na masę ciekawostek historycznych, które przewijają się w trakcie opisywanych wydarzeń oraz specyficzne podejście do życia oraz sposób myślenia głównego bohatera. Wszystko to znajdziemy i w tym opowiadaniu. Jako fan Storma byłem zachwycony przedstawioną historią.

Niestety drugie opowiadanie z Robertem w roli głównej - „Decha”, już tak bardzo mnie nie zachwyciło. Czegoś mi w nim brakuje, kolejne etapy poszukiwań są posklejane jakby na siłę. Nie twierdzę, że opowiadanie jest złe, jednak daleko mu do poziomu pozostałych historii.

Jako ciekawostkę wspomnę, że głównym bohaterem jednego z opowiadań jest Antonio Knot. To już kolejna historia z tą postacią. Ciekaw jestem jak rozwinie się jego historia. Wydaje mi się, że postać ta ma spory potencjał. Zobaczymy co przyniesie przyszłość i wena Andrzeja Pilipiuka ;)

„Czarna Góra” to kolejny fascynujący zbiór Wielkiego Grafomana. 400 stron wspaniałych przygód zapewnia nam dobrze spędzony czas, jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Pilipiuka, a zarazem idealny zbiór na rozpoczęcie przygody nowego czytelnika z tym autorem. Autor pokazuje nam, że ma jeszcze niejednego asa w rękawie i nie waha się ich używać przy okazji każdego nowego tomu. Podobnie jest i tym razem. „Czarna Góra” zachwyca, wciąga i pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury.

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Zobacz również:
- "Karpie bijem" Andrzej Pilipiuk 
- "Zły las" Andrzej Pilipiuk
- "Upiór w ruderze" Andrzej Pilipiuk

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń