Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

"W jednej chwili" Suzanne Redfearn

 


No dobra – kawa na ławę – „W jednej chwili” zbiera same dobre opinie – u nas i za granicą. Opinie są naprawdę ujmujące i zachęcają do lektury. Wzięłam się więc za ową nowość szybciutko i z wypiekami na twarzy. Odczucia? Mieszane pod każdym względem, bo jak dla mnie ta książka jest dobra - owszem, ale nie aż tak cudownie dobra, jak myślałam. Po drugie zaś, te wszystkie recenzje skłaniają mnie do refleksji, czemu akurat ja nie wsiąknęłam tak bardzo w ukazaną historię? Może nie czas, nie te lata, może złe zaszufladkowanie do literatury obyczajowej i romansu, bo bliżej jej, według mnie, do literatury młodzieżowej. Wiem jedno, kiedy sięgnęłabym po nią setki książek wcześniej, to tak – czułabym moc i duże wzruszenie, a tak miałam wrażenie, że wbrew pozorom gdzieś już obcowałam z podobnym poziomem uczuć.

Cudowna i sielska wycieczka zamienia się w koszmar. Samochód niefortunnie wypada z drogi i stacza się po zboczu góry. Ten ułamek sekundy zabiera życie szesnastoletniej Finn, która choć umarła, obserwuje życie najbliższych z zupełnie innej perspektywy. Nie może nikomu pomóc, widząc tak wiele. Ogląda jak jej najbliżsi walczą z każdym dniem, by przetrwać i poradzić sobie z okrutną przeszłością. Pragnie minimalnie pomóc im w tym cierpieniu, cierpiąc na swój sposób i próbując zrozumieć, co każdy z tych najbliższych miał na myśli, podejmując takie, a nie inne decyzje. Te wybory będą mieć swoje konsekwencje – bliższe i dalsze.

Bardzo dużo tutaj emocji. Dobrych i złych. Jest rozpierająca od wewnątrz człowieka rozpacz. Są hektolitry wylanych łez przez wyrzuty sumienia – uzasadnione i nieuzasadnione. Znajdzie się też szczypta zemsty, która nawet przez swoją minimalną obecność może zniszczyć budowane przez lata relacje. Jest też tajemnica i osoba, która pragnie poznać prawdę – za wszelką cenę i z rozsądku. Finn odchodzi, a rodzina to rozsypująca się na milion kawałków jednostka. To ma wzruszać i wbijać w fotel i pewnie tak jest, tylko dla mnie były to umiarkowane odczucia.

To książka o losie, który ma największą moc w naszym życiu. Jeśli znajdziecie chwilkę i zdecydujecie się na lekturę, do czego mocno zachęcam, proszę – dajcie znać, jakie na Was wywarła wrażenie ta „przejmująca opowieść o tym, jak kruche jest życie, ale też o tym, jak silne potrafią być nasze więzi i wola przetrwania”.  

W tym momencie bardzo żałuję, że nie odbywają się nasze „Spotkania z książką” w Kawiarence Irenka w Ciechocinku. „W jednej chwili” byłoby idealną iskrą do ciekawej dyskusji. Jeszcze to nadrobimy – mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości.

Za książkę dziękujemy Domowi Wydawniczemu REBIS.

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń