Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Star Wars. Wielka Republika: Koniec Jedi - recenzja - EGMONT

  „Koniec Jedi” to trzeci tom serii, która ma miejsce w czasach Wielkiej Republiki. Zawsze interesował mnie ten okres ponieważ historie w nim zawarte muszą przynieść nam coś nowego. Nie mamy tutaj czerpania garściami motywów z filmów i powielania znanych już historii. Pierwsze pięć zeszytów zawartych w tomie to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z pierwszej i drugiej części eventu, w których obserwujemy walkę Jedi z Nihilami. Walce podkreślmy niełatwej, bo od początku tego tomu Jedi mają mnóstwo kłopotów, walka nie należy do najprostrzych, a dodatkowo każdy z bohaterów musi walczyć z własnymi słabościami. Dzieje się tutaj naprawdę wiele, mamy sporo akcji i walki co pasuje do głównej linii fabularnej. Scenarzysta nie pozwala nam się nudzić (i dobrze) ani na chwilę, jesteśmy w ciągłym biegu bez ani chwili wytchnienia. Ten ciągły bieg bez chwili odpoczynku udziela się również głównym bohaterom, ciągła walka i stan zagrożenia ukazuje ich cechy, których wcześniej nie znaliśmy i ukazuje ich

Brzdęk w kosmosie: Stacja kosmiczna 11, Apokalipsa - Lucrum Games

 

Gry Brzdęk Nie drażnij smoka i Brzdęk w kosmosie to gry, które należą do moich ulubionych. Zresztą moja żona ma podobne zdanie, dlatego seria ta często trafia na nasz stół. Lubimy je do tego stopnia, że mimo dziesiątek rozegranych partii w podstawki, te ani trochą nam się nie znudziły, a każda kolejna partia przynosi nam mnóstwo frajdy. Nadszedł jednak ten moment, w którym postanowiliśmy sprawdzić, co oferują nam dodatki. Los padł na Stacja kosmiczna 11 i Apokalipsa do kosmicznej wersji Brzdęka.

Nie będę opisywał zasad rozgrywki (te możecie znaleźć w: Brzdęk: Nie drażnij smoka i Brzdęk w kosmosie! Raban w próżni), a jedynie co oferują nam oba dodatki i czy warto według mnie w nie zagrać. No to lecimy ;)


STACJA KOSMICZNA 11


Przede wszystkim otrzymujemy tutaj siedem elementów tytułowej stacji, które w połączeniu z elementami podstawki tworzą zupełnie n0wą planszę rozgrywki, kompletnie inną od tej z „Rabanu w próżni”. Co ważne rozgrywka nie traci przy tym nic ze swojego klimatu, starzy wyjadacze, przeżyją nową przygodę, nie tracąc przy tym esencji i frajdy z rozgrywki.

Kolejną z głównych zmian wprowadzonych w „Stacji” są karty implantów. Od zwykłych kart odróżnia je to, że za opłatą w kryształach mocy trafiają one na stałe do naszego obszaru gry. Czyli w każdej turze przynoszą nam konkretne profity np. w postaci waluty. Odpowiednie wykorzystanie tych kart może ułatwić nam naszą rozgrywkę, jednak na szczęście nie wygrają one za nas gry.Dla kogo jest ten dodatek? Zdecydowanie dla graczy, którzy znają podstawową planszę jak własną kieszeń. „Stacja kosmiczna 11” oferuje nowe pole gry z zachowaniem esencji rozgrywki. Będzie to dla Was zupełnie nowa przygoda z zachowaniem wszystkiego, za co pokochaliście Brzdęka.


APOKALIPSA


Kolejny dodatek wprowadza dwa nowe, dwustronne elementy planszy, czyli kolejne urozmaicenie rozgrywki. Zmiana nie jest oczywiście, aż tak odczuwalna jak w przypadku „Stacji kosmicznej 11”. Jednak podstawową nowością, która wprowadza ten dodatek są karty planu. Do tej pory wylosowanie czarnych kostek w trakcie ataku bossa było zbawieniem i przynosiło ulgę graczom. Autorzy postanowili coś z tym zrobić i utrudnili nam życie. Mianowicie wylosowane czarne kostki trafiają na wspomniane karty planu, Plan bossa składa się z trzech faz, a każda z nich do aktywacji potrzebuje odpowiedniej liczby kostek. Gdy pola zostaną zapełnione uruchomione, zostają efekty planu. Te są przeróżne jak np. zmiana układu planszy, usunięcie konkretnych kart z talii czy zablokowanie możliwości kupna niektórych przedmiotów. W każdym razie nie przynoszą one graczom nic dobrego. Gracze jednak mogą wykupować kostki za odpowiednią opłatą, dzięki czemu mogą opóźnić, a nawet zaniechać wprowadzenia negatywnych konsekwencji. Karty planu wpływają na poziom trudności rozgrywki, oraz wprowadzenie nowych taktyk. Bo dlaczego np. nie zablokować innym graczom wykupienie klucza, gdy my mamy już go w swoich zasobach? „Apokalipsa” wprowadza ciekawą mechanikę, która lekko modyfikuje zasady gry, nie zmieniając ich podstaw.Który dodatek poleciłbym bardziej? To zależy, czego oczekujecie. Jeżeli ograliście podstawową planszę dziesiątki razy, to „Stacja kosmiczna 11” wniesie o wiele więcej świeżości w waszą rozgrywkę. Jeżeli chcecie podnieść poziom trudności gry, to „Apokalipsa” jest dla Was. My znakomicie bawiliśmy się przy obu dodatkach. Każdy z nich wprowadza coś nowego, nie zmieniając trzonu rozgrywki. Nadal jest to stary dobry Brzdęk, który uwielbiamy.

Seria Brzdęk

Brzdęk: Nie drażnij smoka

Brzdęk w kosmosie! Raban w próżni
Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń