Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mix Tura - Muduko

  Życie pokazało, że w pracy mogą od nas wymagać wielu różnych i dziwnych rzeczy. Nic nie przebije jednak tego co spotka nas w grze Mix tura. Oto bowiem wcielamy się w niej w gobliny, które testują dla Wiedźmy przeróżne eliksiry. Nie oszukujmy się, nie uświadczymy tu żadnych zasad BHP, ba co więcej – większość płynów, które wypijemy przenoszą nas na „tamten świat”. Ale spokojnie, niejednokrotnie wrócimy do żywych. N wstępie rozgrywki każdy z graczy otrzymuje cztery eliksiry, jeden zabójczy i trzy bezpieczne (w późniejszym czasie stosunek ten zmieni się na jeden do jednego) oraz pojedyncze antidotum. Ustawiamy je rewersem do góry. Podczas swojej tury gracz ciągnie kartę ze stosu i odczytuje instrukcję w niej zawartą. Każdy z graczy, którego dotyczy odczytany tekst pije jeden ze swoich eliksirów. Jeżeli wybrał bezpieczny może spać spokojnie (do czasu), jeżeli ten drugi to… no cóż odwraca swoją kartę goblina na stronę ducha. Od teraz nie pije eliksirów, jednak gdy przyjdzie jego kolej n

Północna Granica - Feliks W. Kres - Fabryka Słów

 


Nie wiem jak Wy, ale ja mam listę autorów, z których twórczością nie miałem jeszcze okazji się zapoznać, a bardzo chciałbym to zmienić. Wśród nich jest Feliks W. Kres, a w zasadzie był, ponieważ jestem po recenzji pierwszego tomu „Księgi całości” – „Północnej Granicy”.

Autor przenosi nas do świata, w którym trwa wojna między istotami stworzonymi z dwóch odmiennych sił. Pierwsza strona konfliktu to Szerń z trzema rasami rozumnymi: ludźmi, kotami oraz sępami. Po drugiej stronie barykady stają Złoci i Srebrni, społeczeństwa wykreowane przez Aler. Wojna toczy się na tytułowej Północnej Granicy, sytuacja jednak się zmienia i w stronę ludzkich posterunków podążają ogromne Alerskie siły.

Trzeba powiedzieć wprost, że fabuła powieści nie należy do skomplikowanych, ot walka między dwoma stronami konfliktu, ukazanie trudów wojny, jej brutalności oraz zwykłej ludzkiej słabości. Autor przedstawia nam zaledwie zarys uniwersum, stopniowo poznajemy kolejne fakty z historii Szerni i Aleru, dowiadujemy się jak doszło do konfliktu, jak przebiegały zmiany państwowości. Nie ma mowy o wrzuceniu czytelnika w przytłaczający wir informacji. Zamiast tego poznajemy trudy codzienności żołnierza na froncie, słabości, które mu towarzyszą, jego problemy i niedogodności. Co ważne, tutaj nawet główni bohaterowie, noszą ciężkie brzemię swoich wad i błędów, podejmują nagłe, nieprzemyślane decyzje, które mogą kosztować życie setki osób. Fakt ten urzekł mnie chyba najbardziej w tej powieści. Każdy, dosłownie każdy jest tylko i wyłącznie człowiekiem, który może nagle wybuchnąć, opaść z sił, podjąć złą decyzję. Każdy odczuwa trudy wojny tak samo, tak samo męczą się kolejnymi bitwami  i wiedzą o tym, że kolejna potyczka może być ich ostatnią.

Północna Granica, to dopiero wstęp do większej historii. Dla jednych może być to wada, dla innych zaleta. Mi to w żaden sposób nie przeszkadzało, czytając kolejne strony bawiłem się świetnie i chętnie poznam kontynuację tej historii. Zaczyna się od niebanalnej lecz wciągającej historii, jednak wydaje mi się, że najlepsze dopiero przed nami.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń