Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Sługa Cesarstwa" Adam Przechrzta

         Przed nami trzeci tom uwielbianego cyklu Materia Secunda - „Sługa Cesarstwa”. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl Materia Secunda to kontynuacja cyklu Materia Prima, który również składa się z trzech książek.     Całość opowiada głównie o losach polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i carskiego oficera Aleksandra Samarina. Wydaje się, że stoją po dwóch stronach barykady, jednak łączy ich to, że obaj są ludźmi odważnymi i pełnymi honoru. Kiedy zagrożenie ze strony theokataratos rośnie Olaf i Samarin łączą siły i współpracują, aby chronić ludność. Współpraca przeradza się w szczerą przyjaźń. Niestety na skutek nieprzewidzianych zdarzeń Olaf zostaje przeniesiony do innego świata, który przywodzi na myśl Chiny z czasów wielkich cesarstw. I tu zaczyna się cykl Materia Secunda. W tym świecie magia jest o wiele bardziej rozwinięta a polityczne intrygi, szpiegostwo i walki o wpływy są na porządku dziennym. Zainteresowanych odsyłam do bardziej szczegółowych recenzji „Sługi Krwi” i „

Zawisza: Czarne krzyże - Jacek Komuda - Fabryka Słów


Zawisza Czarne Krzyże.

Autor/Jacek Komuda, Wydawnictwo/Fabryka Słów, Gatunek/Historyczny

Historia Zawiszy Czarnego, największego i najsłynniejszego polskiego rycerza którego słowo znaczyło bardzo wiele w świecie rycerskim. 


Kolejna opowieść pana Jacka Komudy czerpiąca garściami z naszej historii? Biorę w ciemno! Fabuła książki przedstawia nam przygody Zawiszy Czarnego na Żmudzi oraz jego działania mające na celu odzyskanie brata, który został porwany przez Zakon Krzyżaków. Na nieszczęście bohater wplątuje się również w zalążek rebelii, która powoli kiełkuje na tych ziemiach. Wojownik musi wykorzystać wszystkie swoje atuty i ogromną renomę by wyjść cało z tych tarapatów. Na domiar złego nie ma co liczyć na pomoc Króla Jagiełło - Polska nie może się wtrącać w działania Krzyżaków na ziemiach pogańskiej Żmudzi.


Zawiszę Czarnego poznajemy, gdy posiada już solidną renomę na arenie międzynarodowej, jednak nadal męczy go poczucie braku większych sukcesów związanych ze zdobyciem ziemi i majątku. Bohater jest twardy, honorowy, silny i mężny, jednak targają nim typowe ludzkie rozterki. Mimo to (a może właśnie dzięki temu?) porywa serca ludzi wokół siebie, da się to zauważyć zarówno podczas przemawiania do innych ludzi jak i poprzez swoje czyny. Widzimy również, jak wiele znaczy jego słowo dla szlachciców, oraz jak jego ogromna renoma wojownika wykracza poza tereny Polski. Dokładnie taki właśnie jest Zawisza Czarny i tak chcemy go postrzegać.


Plusem tej książki jest niesamowity świat Żmudzi, która nadal odpiera się próbom chrystianizacji przez Krzyżaków. Do tego postać Zawiszy jest bardzo dobrze napisana i zaprezentowana, dzięki czemu możemy lepiej poznać tego wielkiego rycerza i zauważyć, że, owszem, miał on swoje wady, ale zawsze pozostał wierny swoim zasadom. Jeśli chodzi o wady – nie mogę przeboleć tego, jak krótka niestety jest ta książka i jak niewielki wycinek z życia Zawiszy Czarnego poznajemy.


Podsumowując, mamy świetną powieść historyczną, która opowiada o życiu największego polskiego rycerza, opisaną w charakterystycznym stylu pana Komudy – to powinno wystarczyć za rekomendację.


Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń